reklama

Tissot T-Touch Expert /technics/

Užívateľská recenzia - V úvode vám priblížim, ako som sa vlastne dostal k recenzovaným hodinkám. Som vášnivý cyklista a turista a na základe toho som si ich vyberal. Vlastnil som aj značky Casio a Suunto, s ktorými som bol spokojný, ale po čase som zistil, že by som chcel niečo s „klasickejším" vzhľadom, ale stále s funkciami tzv. ABC hodiniek (A-ltimeter [výškomer], B-arometer [atm. tlak vzduchu], C-ompas [kompas]).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Asi pred štyrmi rokmi mi „padli" do oka hodinky od firmy TISSOT model T-TOUCH. Bolo to presne to, čo som hľadal. Klasickejší vzhľad, pekný dizajn, ABC funkcie a ako čerešnička na torte mali ešte aj neobvyklé dotykové ovládanie. Malo to, ale tri háčiky. Po prvé menšie rozmery ciferníka, ktoré neboli práve podľa môjho vkusu, po druhé absencia podsvietenia displeja, čo sa mi zdalo, ako dosť veľký problém (hlavne v tme :-) ) a po tretie na outdoorové hodinky malá vodotesnosť (30 m). Po hľadaní na internete som našiel podobné hodinky s rovnako netypickým ovládaním aj v ponuke firmy Hamilton, ale nepáčil sa mi ich dizajn. Na základe týchto zistení som zostal u svojich pôvodných hodiniek.
Až v predminulom roku (2008) v októbri som zistil, že na trhu je ďalšia verzia hodiniek T-TOUCH s názvom T-TOUCH EXPERT, ktoré už spĺňali moje požiadavky. Väčšie rozmery ciferníka, podsvietený displej, vyššia vodotesnosť. A tak som išiel do toho...
V novembri 2008 sa ešte na Slovensku nedali zohnať, tak som ich kúpil cez otcovho známeho, ktorý žije vo Švajčiarsku, týmto ho zároveň pozdravujem a ďakujem za ochotu. Tým pádom som už mal darček na Vianoce zabezpečený (ďakujem otec :-) ).
A tak sa to stalo. Sedel som na stoličke...ale nie. Dosť bolo úvodného slova (respektíve slov), poďme rovno k veci.
Prajem Vám príjemné čítanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



HISTÓRIA ZNAČKY
TISSOT založili Charles-Felicien Tissot a jeho syn Charles-Emile so sídlom vo švajčiarskom mestečku Le Locle. História firmy sa začala v roku 1853, kedy boli predstavené prvé masovo vyrábané vreckové hodinky, ktoré boli veľmi úspešné, čomu nasvedčuje aj zisk dvoch zlatých medailí v Ženeve a víťazstvo Grand Prix hodinárskeho priemyslu v Paríži. Veľký úspech zožali aj so svojimi prvými náramkovými hodinkami Princ z roku 1917, ktoré mali na tú dobu revolučný dizajn zakriveného púzdra a číselné indexy v štýle Art Deco. TISSOT má na konte aj niekoľko prvenstiev. Medzi tie „praktickejšie" patria prvé antimagnetické hodinky (1929), ako odpoveď na rozširujúci sa vplyv nových telefónnych a elektrických zariadení, ktoré mohli negatívne ovplyvniť presnosť strojčeka. Zo skôr dizajnových prvenstiev sú to napríklad prvé plastové (Astrolon - 1971), kamenné (Rock watch - 1985), perleťové (Pearl watch - 1986) a drevené (Wood wach - 1987) hodinky. Zaujímavým obdobím boli tridsiate roky minulého storočia, kedy sa TISSOT spojil na určité obdobie s OMEGOU. Hodinky s tohto obdobia sú vyhľadávané zberateľmi.
V roku 1983 sa stal TISSOT členom predstavenstva The Swatch Group Ltd.
Je tiež oficiálnou časomierou a partnerom NASCAR, MotoGP na majstrovstvách sveta v cyklokrose, motocyklov, šermu a ľadového hokeja.
Používajú osvedčené švajčiarske strojčeky ETA. Hodinky si našli priaznivcov aj medzi slávnymi, nosil ich napríklad Elvis Presley, Nelson Mandela a Carmen Miranda.
V posledných rokoch firmu preslávil systém ovládania funkcii na hodinkách pomocou dotykového sklíčka, tzv. T-Touch.
(bližšie info o histórii a súčasnosti značky si môžete pozrieť napr. na: TISSOT - Wikipedia.sk)

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tissot v mestečku Le Locle vo Švajčiarsku.

BALENIE
Hodinky boli zabalené v klasickom Tissot-ťáckom obale. V červeno-čiernej krabici bol vložený návod v 16 jazykoch, vypísaná medzinárodná záručná kartička (dôležité pri uplatňovaní záruky), čierny látkový obal na hodinky a nejaké reklamné letáčiky s ponukou hodiniek, ako inak od Tissot-u. Niečo z obsahu krabice chýba? Hmmm, načo som tak mohol zabudnúť?! Aha...a ešte tam boli, mimochodom doslova uložené na vankúšiku, aj hodinky. Krabica je veľmi vkusná, ale ako som už niekde čítal, tú na ruke nenosíme, tak sa poďme pozrieť na hodinky.

Obrázok blogu

Čo sa skrýva v krabičke?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Návod, letáčik, záručná kartička, obal a Experty.


DIZAJN A MATERIÁLY
Na začiatok. Koľko ľudí, toľko chutí...takže opis dizajnu berte s pohľadu užívateľa, ktorému sa hodinky páčia.
Ja mám titánovú verziu na kaučukovom remienku (T013.420.47.202.00). Hodinky majú športový vzhľad. Podľa mňa sa dajú nosiť aj k obleku, i keď klasika je klasika. Nemajú na sebe nejaké dizajnové výstrelky, takže ľudia s prehnane módnym vkusom si asi neprídu na svoje. Koniec koncov, pre nich ani nie sú určené...
Ako som už spomenul sú celé z titánu, nemajú na sebe nijakú (napr. PVD) úpravu, takže sú klasicky matne titánovo-šedé. Titánovú verziu som si vybral preto, lebo mám radšej ľahšie hodinky a titán sa mi zdal ako dobrá voľba (vysoká odolnosť, antialergénne vlastnosti a nízka hmotnosť ma presvedčili). Po roku používania sa na púzdre a spone už samozrejme objavili škrabance, ale to k outdoorovým hodinkám patrí, takže „spánok mi to nenarušilo". Keď ma už omrzia, dám ich v krajnom prípade pred predajom ešte preleštiť.
Na lunete, ktorá sa dá otáčať oboma smermi sú vyryté a čiernou farbou vyplnené na vonkajšej svetové strany a na vnútornej strane stupne, čo napomáha pri používaní kompasu, napríklad určení azimutu. Je odkrokovaná po 120 krokoch. Neviem, akú životnosť má mechanizmus lunety pri častom používaní, ale pri tom bežnom zatiaľ pociťujem iba veľmi maličkú vôľu.
Sklíčko s antireflexnou úpravou a priemerom 31 mm (viditeľných) je zo zafíru, čo beriem ako veľké plus. Aj keď ho zhora „ochraňuje" luneta (ktorá si už svoje pri stretoch zo zárubňou dverí odtrpela), pár krát sa mi s ním už podarilo pri turistike "pohladiť" nejakú tú skalku a zatiaľ vyzerá ako nové.
Na púzdre o veľkosti 43,6 mm (bez tlačidiel) a výške 14,6 mm nájdeme na ľavej strane tri tlačidlá s asi 1 mm zdvihom a dostatočným odporom pri stláčaní, čo zabraňuje náhodnému stlačeniu. Na pravej strane je čierne písmeno „T" z kaučuku, ktoré sa nachádza v malom prehĺbení (dizajnová záležitosť).
Spodné viečko je uchytené štyrmi skrutkami, čím je zabezpečená dostatočná vodotesnosť. Po celom jeho obvode sa nachádzajú otvory, ktoré zabezpečujú funkčnosť tlakového senzora, nachádzajúceho sa pod viečkom, aby sa k nemu, laicky povedané, dostal vzduch a na základe toho odmeral atmosférický tlak. Na viečku je ešte po okrajoch vyrytá hodnota vodotesnoti WATERRESISTANT 100 M, nápis SAPPHIRE CRYSTAL, čo odkazuje na to, že sklíčko je zo zafírového kryštálu a ešte slovo TITANIUM, ktoré napovedá z čoho sú púzdro a spona vyrobené. Ďalej je v strednej časti názov firmy TISSOT, rok vzniku Tissot-u 1853, názov modelu T-TOUCH EXPERT a ešte modelové označenie hodiniek.
Poďme sa pozrieť na ciferník. Je vyrobený z uhlíkových vlákien, tzv. karbón, konkrétne u tohto modelu čierny karbón, čo je z dizajnovej stránky pekné riešenie. Keď sa na ciferník pozriete a pohýbete s hodinkami, akoby sa mierne „pohol", čo spôsobuje odraz svetla od karbónu. Po obvode ciferníku sa nachádzajú názvy jednotlivý funkcií hodiniek, ktoré sa volia pomocou dotykového sklíčka a čísla minút nachádzajúce sa nad väčšími indexmi. Veľké indexy sú potiahnuté luminiscenčnou vrstvou, medzi ktorými sú ešte malé, ktoré zobrazujú minúty. Pri veľkých indexoch sú ešte čísla hodín bielej farby, ktoré sú prerušené medzi 4 a 8 hodinou, nakoľko sa tu nachádza displej. 3 a 4 sú ešte rozlíšené červenou farbou (ešte som nezistil prečo, ale asi pôjde iba o dizajn). V strednej časti ciferníka je nápis TISSOT, pod ním rok 1853, potom T-TOUCH a nakoniec pod displejom dve „magické" slová SWISS MADE. Z ručičiek je zastúpená hodinová a minútová, tiež ako indexy, potiahnuté luminiscenčnou vrstvou (pravdepodobne Super-LumiNova). Pri dostatočnom nasvietení je svietivosť a dĺžka svietenia vrstvy v pohodičke, no samozrejme pri pozeraní v posteli na hodinky nadránom už využijem radšej podsvietenie displeja. To je riešené formou červenej diódy, čo je veľmi efektívne a efektné (menšia spotreba, ako pri klasickom luminiscenčnom podsvietení celej plochy displeja a vyzerá to pekne, keď vám svietia iba čísla - ja viem, je to trošku detinské, ale však mám iba 23 rokov :-) ). Podsvietenie sa zapne po stlačení a troj sekundovom podržaní stredného tlačidla a je aktívne počas stlačenia tlačidiel alebo pri dotyku sklíčka (to je výhoda oproti niektorým iným hodinkám, pri ktorých je doba podsvietenia nastavená napevno, napríklad na 5 sekúnd a počas nastavovania alarmu musíte neustále podsvietenie znovu aktivovať). Po nečinnosti sa automaticky zhasne po desiatich sekundách. Na displeji sa zobrazujú všetky možné aj nemožné informácie.
Ako som už spomínal, hodinky na ruke drží príjemný kaučukový remienok čiernej farby, z ktorého na oboch vonkajších častiach „vystupuje" písmeno „T". Z vnútornej strany sú do neho urobené drážky (ako inak v tvare písmena „T"), ktoré majú zabezpečiť aké-také vetranie. Ale, ako je u kaučukových remienkov známe, v lete sa pod ním ruka bude aj tak potiť. Kto by si ho chcel skrátiť, stačí z neho odrezať, na čo sú určené jednotlivé dieliky označené z vnútornej strany. K púzdru je remienok prichytený zásuvnými kolíkmi, takže v prípade poškodenia výmena nebude problém.
Rozkladacia spona z rovnakého materiálu, ako je púzdro, na ktorej sa dá ešte doladiť dĺžka remienka (v troch stupňoch) má na vonkajšej strane jedno poznávacie znamenie...je to písmeno..., že neuhádnete aké? Áno, správne, je tam T-čko. Spona obsahuje jeden zabezpečovací prvok proti rozopnutiu v podobe dvoch oproti ležiacich tlačidiel, ktoré keď chcete sponu rozopnúť vzájomne stlačíte. Ako sa hovorí...v jednoduchosti je krása...a ani pri častých otrasoch na bicykli sa spona nerozopla.
Poďme sa teraz pozrieť, čo nám hodinky ponúknu zo stránky funkcii...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

T-čiek je na hodinkách požehnane.

Obrázok blogu

Aha, zase T-čko...

Obrázok blogu

Spodné viečko s informáciami a s otvormi pre prístup vzduchu k senzoru atmosférického tlaku.

Obrázok blogu


Spona s jednoduchým zabezpečovacím prvkom.

Obrázok blogu

No, nie je to podsvietenie pekné?


FUNKCIE A NASTAVENIA
Na začiatok by sme si vysvetlili, ako sa funkcie vlastne volia. A tu sa k slovu dostáva zafírové sklíčko. Výraz T-TOUCH v názve hodiniek totižto znamená, že hodinky majú dotykové sklíčko, takže, ak chceme napríklad zvoliť výškomer dotkneme sa sklíčka na mieste, kde je pod ním na ciferníku napísané slovo ALTIMETER. Aby sa predišlo náhodnému zvoleniu funkcie, sklíčko sa aktivuje až po stlačení a podržaní stredného tlačidla na pravej strane hodiniek, na ktorom je písmeno T. Pri zvolení funkcie sa ručičky efektne pretočia k miestu dotyku (po deaktivovaní sklíčka sa vrátia do pôvodnej polohy a ukazujú miestny čas). Na sklíčku sa nachádza celkom 7 dotykových miest. Pri niektorých funkciách (napr. ALARM) sa sklíčka môžeme dotknúť viac krát, aby sme mohli voliť medzi prvým a druhým alarmom. Osobne sa mi ovládanie veľmi páči, je jednoduché a praktické, ale keď máte v zime rukavice, môže to byť trošku problém, lebo nie sú vodivé (sklíčko funguje na tzv. kapacitnej dotykovej technológií). Buď si ich dáte dole (čo je trošku nepraktické) alebo ich jemne nasliníte a vodivosť je na chvíľočku zabezpečená. Samozrejme musíte sa trafiť s tou rukavicou na konkrétne miesto dotyku, čo sa mi niekedy nedarí. Problém je aj keď je sklíčko mokré, vtedy tiež ovládanie nefunguje. Mohlo by sa to vyriešiť tým, že by sa dalo prepnúť na ovládanie aj pomocou tlačidiel, ale to už chcem asi veľa.
Pozrime sa na zúbky jednotlivým funkciám.

Obrázok blogu

Dotykové body.

METEO (barometer)
Funkciou METEO je myslený klasický barometer. Pri zvolení tejto funkcie zistíme hodnoty relatívneho (indikované na displeji písmenom „R") a absolútneho tlaku (indikované písmenom „A"). Zároveň ručičky ukazujú tendenciu tlaku (či stúpa alebo klesá) počas šiestich uplynulých hodín odstupňovanú po troch krokoch vľavo a troch vpravo od 12, čo ukazuje, ako rýchlo tlak stúpal (vpravo) / klesal (vľavo), keď sú ručičky na 12 tlak sa nemenil. Takže napr. ak tlak stúpal rýchlo, ručičky budú vpravo ďalej od 12 a keď stúpal pomalšie budú k 12 bližšie. Zmena tlaku nahor znamená zlepšenie počasia, ak tlak klesá je pravdepodobné, že sa počasie zhorší. Ak sa tlak zmení prudšie znamená to rýchlejšiu zmenu, ak miernejšie, tak pomalšiu zmenu počasia. Barometer sa dá aj kalibrovať.
Je tu ešte, podľa mňa, veľmi užitočná funkcia. Ak poznáte správny relatívny tlak na vašom mieste, hodinky po nakalibrovaní prepočítajú a nastavia na základe rozdielu medzi relatívnym a absolútnym tlakom aj výšku (a zase pri kalibrovaní výšky nastavia aj relatívny tlak), čo sa mi veľa krát osvedčilo aj v zahraničí (v mobile už je bežne dostupný internet, takže nejakú blízku meteostanicu nie je problém nájsť). Hodinky ešte dokážu rozpoznať rýchlu zmenu tlaku spôsobenú zmenou výšky, takže klesanie / stúpanie by nemalo mať vplyv na zobrazenie tendencie tlaku. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že to funguje, ale nie vždy na 100 %.

Technické údaje:
Rozsah merania: -absolútny tlak: 300 hPa až 1100 hPa
-relatívny tlak: 950 hPa až 1100 hPa
Presnosť: -absolútny tlak: +/- 3 hPa
-relatívny tlak: mení sa s výškomerom
Rozlíšenie: 1 hPa

Obrázok blogu

Na displeji je zobrazený relatívny atmosférický tlak a ručičky ukazujú, že nastal jeho rýchlejší vzostup.

Doplnenie:

Po približne roku a pól sa objavila odchýlka v meraní -2 hPa. Napísal som e-mail do Tissot-u a môže to byť z troch dôvod:

  1. presnosť barometra je +/- 3 hPa

  2. znečistený senzor tlaku

  3. poškodenie senzora nárazom

Nasledovný úkon robíte na vlastnú zodpovednosť (môže to znamenať stratu záruky alebo samotné poškodenie hodiniek) a pri manipulácií treba byť veľmi opatrný!

Zo zvedavosti som hodinky rozobral. Pod zadným viečkom sa nachádza modul senzora, ktorý je ale zapustený v nejakom gély chrániaci senzor voči poškodeniu. Bol trošku znečistený, ale neodvážil som sa ho vyčistiť, lebo by som pravdepodobne poškodil ochranný gél. Pod senzorom sa nachádza samotný strojček s batériou, ktorej výmena je v tomto stave jednoduchá.

Pri skladaní hodiniek treba dbať na čistotu a presnosť uloženia tesnenia a poriadne (ale nie zase veľmi) dotiahnutie štyroch skrutiek, ktorými je upevnené zadné viečko.

Po zložení hodiniek do pôvodného stavu fungovali tak, ako pred tým. Vodeodolnosť bola zachovaná (dal som vykonať tlakovú skúšku).

Obrázok blogu

Otvor senzora tlaku. Pozor, nedotýkať sa!

Obrázok blogu

Tak a sme vo vnútri...

Obrázok blogu

Detail strojčeka.

Obrázok blogu

Elektronika senzora tlaku.

Obrázok blogu

Bez zapojenia samotného senzora tlaku hodinky neodmerajú atmosférický tlak a samozrejme ani výšku.

ALTIMETER (výškomer)
Výškomer patrí u mňa medzi najpoužívanejšiu funkciu (samozrejme okrem času :-) ). Ako som už spomenul pri barometri, výšku hodinky vypočítajú na základe rozdielu medzi absolútnym a relatívnym tlakom. Tlakový senzor je teplotne kompenzovaný, čo znamená, že výška sa so zmenou teploty nemení (napr., ak dáte hodinky z ruky do chladničky výška ostane nezmenená alebo sa zmení iba minimálne). Aby kompenzácia fungovala správne, v časovom móde musí byť nastavená vaša správna zemepisná poloha (pologuľa a podnebné pásmo). Pri niektorých typoch hodiniek existuje tzv. zámok výškomeru / barometra čo znamená, že keď chceme, aby výškomer meral výšku „odomkneme" ho a atmosférický tlak sa nebude meniť (barometer sa „zamkne"). Pri T-TOUCH-och hodinky sami zvolia na základe rýchlosti zmeny tlaku či práve stúpate / klesáte a výška sa bude meniť alebo ste na mieste a prepnú do módu, keď sa bude meniť iba tlak. Funguje to, ale nie je to vždy najspoľahlivejšie (ako som už spomenul pri barometri), preto by som radšej uvítal aj klasický zámok barometra / výškomeru. Pri tejto funkcii sa zobrazuje aktuálna nadmorská výška (v metroch (m) alebo stopách (ft)). Samozrejme výšku si môžete aj nastaviť (kalibrovať), ak ju poznáte.
Je tu aj možnosť záznamu vami prejdenej trasy (tzv. denivelácia). Pri tomto zobrazení sa dva krát za sebou v 2 sekundových intervalov prepína medzi informáciami o trase (čas trvania záznamu -> celkové stúpanie -> priemerná rýchlosť stúpania -> celkové klesanie -> priemerná rýchlosť klesania -> a znova čas trvania záznamu). Škoda, že sa nezaznamenáva aj minimálna a maximálna dosiahnutá výška.
S presnosťou výškomeru som spokojný, je celkom spoľahlivý, ale samozrejme pri náhlej zmene tlaku sa zmení aj výška (každá zmena tlaku o 1 hPa znamená zmenu výšky o cca 10 m), takže treba myslieť aj na to. Najlepšie je kalibrovať, vždy keď je na to možnosť (rázcestníky,...). Ešte by sa mi hodila funkcia „výškový alarm", kde pri dosiahnutí nastavenej výšky zaznie zvukový signál.

Technické údaje:
Rozsah merania: -400 m (-1333 ft) až +9000 m (30000 ft)
Rozlíšenie výškomeru / merača denivelácie: 1 m (3 ft)
Maximálny čas záznamu: 9 dní 23 hodín 59 minút
Maximálne prevýšenie (záznam): + / - 30000 m (99000 ft)
Minimálna rýchlosť stúpania: 5 m/min (16,4 ft/min.)
Maximálna rýchlosť stúpania: 4999 m/min (16401 ft/min)
Rozlíšenie rýchlosti: 1 m/min (3 ft/min)

Obrázok blogu

Aktuálna nadmorská výška.

Obrázok blogu

Tak a koľko som nastúpal výškových metrov?

CHRONO (chronograf a timer)
Chronograf (stopky) a timer (odčítavač) hádam pozná každý jeden. Pri zvolení tejto funkcie máte na výber možnosť použitia klasických stopiek s funkciou split (medzičas) alebo timer-a (odčítavanie nastaveného času), kde po uplynutí času zaznie alarm.
Ku stopkám a timeru nemám žiadne výhrady, fungujú tak, ako majú.

Technické údaje:
Rozsah merania (stopky): 99 hod. 59 min. 59 sek. a 99/100 sek.
Rozlíšenie (stopky): 1/100 sek.
Rozsah merania (timer): 23 hod. 59 min. 59 sek.

Obrázok blogu

Stopky.

Obrázok blogu

Timer.

COMPASS (kompas)
Strelku kompasu zastupujú hodinová a minútová ručička. Keď dotykom zvolíme funkciu kompas ručičky sa pretočia oproti sebe a minútová ručička začne ukazovať na sever (hodinová na juh). Na displeji sa zobrazia stupne (°) (smer na ktorý sme otočený). Ďalej si môžeme nastaviť nami sledovaný azimut. Správny smer, či sme natočený priamo na zvolený azimut alebo sa musíme pootočiť nám uľahčuje určiť šípka, ktorá je na displeji napravo od stupňov. Samozrejmosťou je nastavenie deklinácie (rozdiel medzi skutočným a magnetickým severom). Kompas sa môže vplyvom rôzneho elektromagnetického žiarenia (stĺpy vysokého napätia,...) trošku rozladiť a sever vám bude ukazovať na západ :-). Preto je tu možnosť kompas kalibrovať. Ak sa kalibrácia podarila začne blikať „CAL ok", ak nie, blikať bude „CAL ko" a kalibráciu môžeme opakovať. Odporúčam kalibrovať kompas niekde vonku, bez rušivých elementov, ako sú TV, rôzne elektrické vedenia a pod., lebo sa vám kalibrácia nepodarí ani po dvadsiatich pokusoch. Pri porovnaní údajov s klasickým kompasom som nezistil žiadne veľké odchýlky a zatiaľ som vždy pri správnom použití nestratil, respektíve našiel smer, takže dávam palec hore.

Technické údaje:
Presnosť: + / - 8°
Rozlíšenie: 2°

Obrázok blogu

Minutová ručička ukazuje na sever a na displeji sú zobrazené stupne (°).

Obrázok blogu

Kalibrácia kompasu. Stačí otočiť hodinky horizontálne v priebehu 20 sekúnd o viac ako jednu otáčku a je to.

ALARM
Na výber máme z dvoch alarmov. Druhý od prvého odlišuje číslovka „2" v pravo dole na displeji. Prepíname medzi nimi je zabezpečené, ako inak, dotykom sklíčka. Nie sú nijak zvukovo odlíšené, čo je škoda, ale zase nemôžeme mať všetko. Alarmy sa dajú samozrejme vypnúť, takže ak sa vám nechce ísť do práce, stačí stlačiť pri zvolenom alarme „korunku" a nápis „off" vám zaručí kľudný spánok, samozrejme, ak vám nebude ráno volať váš šéf. Ale pozor. Ľudom, ktorý majú tuhý spánok by som odporúčal nastaviť si ešte nejaký iný budík, lebo na môj vkus patrí sila zvonenia medzi tie slabšie (alebo som už hluchý :-) ). Zvonenie je riešené podobne, ako pri funkcii „timer". Ak sa blíži čas alarmu, ešte pred hlavným zvonením, ktoré trvá 30 sekúnd, začne posledných 5 sekúnd pípať krátky zvuk (asi, aby ste sa nezľakli :-) ). Stlačením jedného z troch tlačidiel alarm zastavíte. Dosť často som využíval tzv. hodinový signál (každú hodiny zaznie krátke pípnutie) a opakovaný budík (po prerušení alarmu, začal po cca 10 minútach pískať znovu). Škoda, že ich sem Švajčiari nedali.

Obrázok blogu

Na výber máte z dvoch alarmov. THERMO (teplomer)
Pri funkcii „teplomer" je na displeji zobrazená teplota buď v °C alebo v °F (podľa nastavenia). Teplota zodpovedá teplote púzdra hodiniek. Takže, ak chceme zistiť teplotu okolia, treba hodinky dať dole z ruky a nechať ich tak cca 30 až 40 minút (záleží od kovu, z ktorého je púzdro - oceľ alebo titán), aby sa teplota púzdra vyrovnala. Porovnával som teplotu s domácou meteostanicou a rozdiel 0,1 °C sa mi zdal celkom prijateľný. Teplotné čidlo dokáže odmerať aj vyššiu / nižšiu teplotu. Pri niektorých hodinkách som sa stretol s tým, že ak meraná teplota prekročila možný rozsah merania na displeji za zobrazili napr. ---. Pri EXPERT-och som urobil dva testíky (nebojte sa nebolelo ich to ), kde som dal hodinky do mrazničky a v pohodičke odmerali -17,7 °C a do elektrickej rúry a +70,1 °C zvládli tiež. Hodinky prežili oba testy bez „ujmy na zdravý". Odniesla si to iba batéria, ktorej sa, keď bolo vonku pod +10°C znížilo napätie, hodinky sa prepli do „šetriaceho" módu a na displeji začalo blikať „batt". V tomto „šetriacom" móde nefunguje podsvietenie displeja a kompas, ktoré majú vyššiu spotrebu. Batériu mi, ale zadarmo vymenili v servise Tissot-u, nakoľko počas záruky je výmena batérie bezplatná. Osobne odporúčam výmenu batérie zveriť autorizovanému servisu, nakoľko sa tým nezruší záruka, nehrozí poškodenie senzorov umiestnených pod spodným viečkom a rovno skontrolujú tesnenia aj s testom vodotesnosti.

Technické údaje:
Rozsah merania: -5°C (23°F) až +55°C (130°F)
Presnosť: + / - 1°C (1,8°F)
Rozlíšenie: 0,1°C (0,2°F)
Frekvencia merania: počas prvej minúty 1 meranie/sekunda, potom 1 meranie/minúta

Obrázok blogu

Aktuálna teplota.

Obrázok blogu

...teplúčko.

Obrázok blogu

...brrr, to je zima.

TIME / Options (čas / nastavenia)
Tak. A dostali sme sa k poslednej funkcii, asi tej najzákladnejšej. Je ňou „časový" mód. Stačí sa dotknúť sklíčka v jeho strednej časti a sme tam. Na začiatku je na displeji zobrazený aktuálny dátum. Možnosť zobrazenia dátumu sa nedá meniť, no namiesto roka by radšej mohol byť skratkou zobrazený názov dňa v týždni. Druhý dotyk. Po ňom sa zobrazí aktuálny čas, indikovaný T-čkom v ľavom dolnom rohu displeja, ktorý zobrazujú hodinová a minútová ručička, no k nemu sú ešte pridané sekundy. Pri nastavovaní aktuálneho času sa automaticky nastavujú aj ručičky. Hodinky podporujú aj tzv. duálny čas (čas v inej časovej zóne) indikovaný na displeji znakom „T2". Ak ho chceme mať na displeji zobrazený, dotkneme sa sklíčka tretí krát. Pri tejto funkcii nie je podporovaný zoznam miest s následným automatickým nastavením druhého času, ale čas si nastavíme klasicky, ako aktuálny. Ručičky vždy zobrazujú iba aktuálny čas. Posledným dotykom sa dostaneme do menu nastavení. Keď sa zobrazí skratka „Opt." (Options) stačí stlačiť „korunku" a môžeme nastavovať. Na výber máme 24 a 12 hodinové zobrazenie času, ďalej volíme medzi zobrazením jednotiek °C/m (stupne Celzia pri teplote a metre pri výškomery) alebo °F/ft (stupne Fahrenheita a stopy). Pri tomto nastavení sa dá ešte urobiť tzv. Synchronizácia ručičiek. Ak náhodou nesedí zobrazený aktuálny čas na displeji s ručičkami (napr. vplyvom prudkého nárazu) môžeme ich zosynchronizovať. Podržíme stlačenú „korunku" 5 sekúnd kým sa nezobrazí „SYNCHRO". Následne nastavíme (+) alebo (-) hodinovú ručičku presne na 12. Stlačíme „korunku" a to isté urobíme s minútovou. Po ďalšom stlačení „korunky" už by malo byť všetko v poriadku. Pri ďalšom dotyku strednej časti sklíčka v menu nastavení môžeme zvoliť, či má pri každom dotyku sklíčka alebo stlačení tlačidla zaznieť krátke pípnutie. V nasledujúcom menu začne na displeji blikať nápis „SLEEP". Neznamená to, že nám hodinky radia, aby sme sa už s nimi nehrali a išli spať, ale možnosť „uspať" ich. Ak by sme ich dlhšie nepoužívali je zbytočné aby zobrazovali čas. Počkáme 10 sekúnd ručičky sa pretočia do polohy 12 hodín a displej sa zhasne. Všetky alarmy sa vypnú a stopky, timer a zaznamenávanie prejdenej trasy (denivelácia) sa zastavia. Vnútorne čas stále ide, takže pri opätovnom zapnutí (stlačením „korunky") nemusíme nastavovať čas znovu. S presnosťou som spokojný (ako sa na Quartz sluší), mesačná odchýlka nie je ani sekunda. V hodinkách je použitý strojček od švajčiarskeho výrobcu ETA. Ak si pamätáte, pri výškomery som písal, že pre správnu funkciu teplotnej kompenzácie musíme nastaviť pologuľu a podnebné pásmo miesta, kde budeme výškomer používať. To sa robí v poslednom podmenu v menu nastavení. Nastavuje sa tu na akej pologuli (North - severná, South - južná, noSet - nenastavené) a v akom podnebnom pásme (T - mierne, M - stredozemné, A - suché, tr - tropické, P - polárne) sa nachádzame. Ak nastavíme hodnotu „noSet" bude použitý štandardný model atmosféry (stála teplota na úrovni mora 15°C, a priemerný atm. tlak na úrovni mora 1013,25 hPa). Pre jednoduchšie nastavenie odporúčam pozrieť do návodu (i keď mi muži to neradi robíme) od hodiniek, kde je mapa sveta so zobrazením jednotlivých pásiem.
Ak chceme nami nastavené zmeny uložiť buď stlačíme „korunku" alebo sa v strede dotkneme sklíčka. Ak nastavenia uložiť nechceme stačí počkať 10 sekúnd kým prestane blikať práve nastavovaná hodnota a daný údaj sa zmení na pred tým nastavený. Takto to funguje pri každej z funkcii, len rozdiel je v tom, že ak chceme nastavenie uložiť pri inej funkcii dotykom sklíčka, dotkneme sa ho vždy nad konkrétnym názvom danej funkcie (napr. pri teplomery sa dotkneme sklíčka nad nápisom „THERMO").

Obrázok blogu

Zobrazenie času na displeji.

Obrázok blogu

Vstup do menu nastavení.

Obrázok blogu

Možnosť voľby medzi 12 a 24 hod. zobrazením a jednotkami °F / °C a m / ft.

Obrázok blogu

Synchronizovanie ručičiek. Je treba nastaviť hodinovú a minutovú ručičku presne na 12.

Obrázok blogu

Nastavenie pípania pri každom dotyku sklíčka a stlačení tlačidla.

Obrázok blogu

„SLEEP“ mód. Stačí počkať...

Obrázok blogu

...a hodinky „zaspia“.

Obrázok blogu

Nastavenie pologule a podnebného pásma.

CELKOVÉ HODNOTENIE
S hodinkami som celkovo spokojný. Niektorým užívateľom môže prekážať menší rozmer displeja, ale mne osobne to problémy nerobilo. Pevnosť a odolnosť hodiniek je na dobrej úrovni, však sú to hodinky, ktoré sa budú používať aj pri outdoorových radovánkach. Presnosť senzorov tlaku a teploty, ako aj presnosť Quartz-ového strojčeka sú v poriadku. Samozrejme hodinky majú aj svoje muchy, ktoré som spomenul v samotnej recenzii, no nemôže byť všetko ideálne.

PRE KAŽDÉHO NIEČO
Ak sa niekomu nepáči dizajn recenzovaného modelu môže si vybrať s viacerých možností. Ten, kto nefandí titánu je tu pre neho oceľ. Sú dostupné aj rôzne zobrazenia na ciferníku (napr. iba s indexmi bez čísiel). Kto má rád vzhľad leteckých hodiniek, môže si zvoliť model T-TOUCH Expert Pilot. Je tu aj možnosť voľby rôznych materiálov remienkov a ťahov. Takže na výber je toho dosť.

Obrázok blogu

Tissot-y doma vo Švajčiarsku. (dovolenka)

Oficiálna stránka: www.tissot.ch

Všetky testy a návody opísané v recenzii robíte na vlastnú zodpovednosť!

foto: Martin Slama (sharz), internet

Martin Slama

Martin Slama

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skutočný priateľ s tebou veselo spieva, keď si na vrchole hory a ticho kráča po tvojom boku údolím. Zoznam autorových rubrík:  HikingCykloTravelTechnics

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu