Pezinský okruh (cez vrch Somár (649 m n. m.)) /cyklo/

Autor: Martin Slama | 13.5.2011 o 21:03 | (upravené 25.12.2012 o 21:14) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  1445x

Miesto: Slovensko, Malé Karpaty; Dátum: 19.09.2010; Kto išiel: ja (Maťo); Trasa: Karlova Ves - Pezinok - Somár - Biely kríž - Karlova Ves (podrobný rozpis trasy je pod článkom); Dĺžka: 69 km; Trvanie: 5:10 hod. (prestávky - 30 min.); Prevýšenie: +1067 m / -1067 m; Minimálna / Maximálna nadmorská výška: 140 m n. m. (BA - Krasňany) / 649 m n. m. (Somár); Obtiažnosť: určené pre horské bicykle, cyklista s dobrou kondíciou; Ubytovanie: ---;Občerstvenie/voda: možnosť občerstvenia v mestách, ktorými trasa prechádza, na Bielom kríži (bufet - otvorené cez víkend), po ceste z Bieleho kríža sa nachádzajú cca 3 studničky (nie všetky majú pitnú vodu), na Železnej studienke (bufet); Mapa: Malé Karpaty - Bratislava (č. 127, VKÚ Harmanec, 1:50 000); Doprava: bicykel; Užitočné inetrnet. stránky: shmu.sk / wunderground.com (info o počasí), turistickamapa.sk (turist. mapa).

Z Bratislavy do Pezinka

Tento rok som si povedal, že budem chodiť viac na cyklovýlety. Zatiaľ to spĺňam a tu je môj ďalší z nich. Z domu vyrážam okolo 12:00 hod. smer Pezinok. Nemám rád cesty cez mesto a hlavné ťahy, ale je to najkratšia alternatíva, ako sa tam dostať. Idem cez Kramáre, pokračujem k Figaru, ďalej cez Raču do Svätého Jur až do Pezinka. Počasie je ideálne, ani teplo ani zima a na oblohe iba pár mráčikov. Dnes to vyzerá na pekný výlet. V Pezinku odbočujem pri železničnej stanici z hlavnej cesty doľava smerom do centra, kde sa napájam na červenú značku a pokračujem popri kostolíku smer Rozálka.

 

Fotografia0142.jpg

Pezinok.

 

Od Rozálky idem po modrej značke okolo žrebčinca a ku hranici lesa. Z asfaltky sa pokračuje ďalej lesným chodníkom. O približne 100 m sa stáča značka doprava popri viniči (trošku je tu zle vidieť značka). Doľava sa dá ísť pozrieť na nejakú výhliadku, ale to sa mi nechce. Trasa vedie určitú časť po náučnom chodníku.

 

Fotografia0144.jpg

Dnes bude pekne...


Fotografia0145.jpg

Asfaltka vedúca okolo žrebčinca.

 

Fotografia0148.jpg

Konečne v lese.

 

Miernym stúpaním prichádzam k rúbanisku, kde to vyzerá ako nejaká mesačná krajina. A zrazu sa mi stratí značka, klasika. Pozerám aj po spadnutých stromoch, ale nikde ju neviem nájsť. Pokračujem ďalej po lesnom chodníku, kde stretám milú slečnu s ktorou sa pozdravíme bez slov iba úsmevmi...aké romantické ;-) .

 

Fotografia0154.jpg

Trošku nám to tu vyrúbali...

 

Fotografia0151.jpg

Prijemné lesné prostredie.

 

Pokračujem ďalej, kde sa napájam na lesnú cestu, ale značku stále nenachádzam. Použijem kompas v mojich hodinkách a pozerám, že idem na západ, usudzujem, že je to správny smer a tak idem ďalej. Na stromoch sa objavuje značka oznamujúca, že som na cykloceste. Povrch lesnej cesty po ktorej idem vyzerá po kombinácii dažďa z minulých dní a práce lesníkov a ich traktora ako rozbahnená rieka. Ešteže som si deň pred tým nebol umyť bike, ako som to mal v pláne. Týmto by som chcel poďakovať mojim blatníkom, ktoré ma čiastočne pred blatom uchránili. :-) Dobrý dezén do blata je v takomto prostredí na nezaplatenie.

 

Fotografia0153.jpg

Bahenný kúpeľ zadarmo...

 

Onedlho vidím v diaľke turistické tabuľky. Keby som ďalej pokračoval po modrej, prídem až na Pezinskú Babu, ale tej sa chcem dnes vyhnúť, preto odbočujem na žltú značku smer "Šenkárka".

 

Šenkárka a Somár

Klesaním prechádzam popri umelých mostíkoch, ktoré si tu miestny cyklisti postavili na svoje adrenalínové kúsky. Ja to radšej neriskujem a mostíky obchádzam. Ako-tak idem po ceste uvidím, že sa niečo leskne v zemi. Je to zlatý prsteň, na ktorom je napísané meno. Ak niekto číta tento blog a náhodou stratil prsteň v okolí Pezinka, nech sa mi ozve. Ak bude poznať dve indície, ktorými sú tvar prsteňa a meno na vnútornej strane je jeho. Po žltej prechádzam okolo turistických tabuliek "Slnečné údolie" až ku rekreačnej oblasti s názvom Reisinger (na mape je názov Kolárske). Veľmi príjemné miesto na rekreáciu.

 

Fotografia0163.jpg

Rekreačná oblasť Reisinger.

 

Miernym stúpaním lesnou cestou prichádzam ku Šenkárke. Pýtam si od nej jednu malú čapovanú dvanástku...no, koniec snívania. Šenkárka je bohužiaľ iba ďalšia zastávka na mojej trase. Trošku sa posilním sójovou tyčinkou, a môžeme pokračovať ďalej.

Zo žltej značky "hádžem výhybku" na modrú. "Tri kamenné kopce" sú vzdialené približne jeden kilometer, takže som tam za chvíľku. Prichádzam ku rampe zabraňujúcej vstupu do vojenského obvodu Záhorie.

 

Fotografia0168.jpg

Vojenský obvod. Zákaz vjazdu!

 

Pri značkách si dám krátku prestávku a pokračujem po červenej smer Somár. Do tejto chvíle som po ceste stretol maximálne piatich cyklistov. To som ešte nevedel, čo ma bude čakať neskôr. Asi po sto metroch stretám dvoch cyklistov, potom ďalších, potom ďalších. Akoby sa tu niekde rodili. Asi tu mali nejaký zraz. Pred Somárom sa dá odbočiť z červenej značky na cyklochodník, ale bola by to škoda vynechať taký pekný výhľad. Cyklo odbočku ignorujem a prudším stúpaním prichádzam k tabuľkám. Vrchol sa nachádza kúsok doprava. Je to najvyšší bod s nadmorskou výškou 649 m n. m., ktorý po trase dosiahnem. Tu si dávam dlhšiu prestávku. Výhľady na všetky svetové strany sú krásne. Nachádza sa tu aj ohnisko, takže si môžete aj niečo dobrého opiecť. Niečo pofotím, pojem, popijem a už šlapem do pedálov smer Biely kríž.

 

Fotografia0175.jpg

 

Fotografia0177.jpg

 

Fotografia0180.jpg

Výhľady z vrcholu Somára.

 

Fotografia0181.jpg

Lesný chodník vedúci na Biely kríž.

 

Na Biely kríž a domov

Zase postretávam pár cyklistov a popri "hranici" s vojenským obvodom idem lesným chodníkom so striedajúcim sa klesaním a stúpaním až na Kozí chrbát. Miestami prechádzam tak hlbokým blatom, že mám už zablatené aj topánky a brzdám sa už občas ani nechce brzdiť. Pri jazde treba dbať na zvýšenú opatrnosť, keďže táto časť trasy je dosť frekventovaná a stretnete tu aj dosť peších turistov. Vzájomná ohľaduplnosť je tu na mieste. Popri turistických tabuľkách s nápisom "Salaš" iba prefrčím bez zastavenie. Onedlho vidím po ľavej strane pracovisko SHMÚ Malý Javorník. Popri chodníku je vykopaná jama dlhá niekoľko desiatok metrom...pád do nej by nemusel byť dvakrát príjemný. Vychádzam na asfaltku a prichádzam na Biely kríž. Lúka je celá "posiata" ľuďmi. Slinky sa mi zbiehajú na pivko, na ktoré sa teším už hodnú chvíľku, ale po videní dlhého radu čakajúceho pred bufetom sa mi slinky hneď vytratia. Pijem svoj energetický nápoj (voda + šumivé tablety s príchuťou pomaranča :-) ) a "spúšťam" sa dolu kopcom smer Železná studienka. Túto trasu už poznám ako svoje topánky. Po ceste sa nachádza niekoľko studničiek, kde si môžete dočapovať vodu, ale nie každá je pitná, na čo vás upozornia aj tabuľky pri každej z nich.

Železná studienka je vyhľadávané miesto na oddych a tak to tu aj vyzerá. Kde sa pozriete tam vidíte rodinky s hrajúcimi sa deťmi. Parkovisko pri Vojenskej nemocnici je ako vždy plné. Tu je môj výlet skoro u konca. Ešte ma čaká cesta do Karlovky. Dúfam, že sa vám páčilo a tým, ktorý sa rozhodnú ísť túto trasu prajem príjemný výlet.

 

 

 

ROZPIS TRASY: BA - Karlova Ves (0 km, asfaltka, 178 m n. m.) -> BA - Rača (--- km, asfaltka, 140 m n. m.) -> Pezinok (27 km, červená zn., 158 m n. m.) -> Rozálka (28,5 km, modrá zn., 155 m n. m.) -> Žilová (33,7 km, žltá zn., 420 m n. m.) -> Šenkárka (37,6 km, modrá zn., 515 m n. m.) -> Tri kamenné kopce (38,6 km, červená zn., 570 m n. m.) -> Somár (41 km, červená, 649 m n. m.) -> Kozí chrbát (42,9 km, červená zn., 560 m n. m.) -> Salaš (46 km, červená, 500 m n. m.) -> Biely kríž (49,1 km, červená zn.(asfaltka), 500 m n. m.) -> Zobjníčka (52,2 km, červená (asfaltka), 410 m n. m.) -> Vypálenisko (52,7 km, červená zn.(asfaltka), 380 m n. m.) -> Pekná cesta (54,1 km, asfaltka, 360 m n. m.) -> Železná studienka  (--- km, asfaltka, 210 m n. m.) -> BA - Patrónka(--- km, asfaltka, 170 m n. m.) -> BA - Karlova Ves (69 km, ---, 178 m n. m.)

 

 

 

 

foto / text: Martin Slama

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?