Zimný a zahmlený Schneeberg (2076 m n. m.) /hiking/

Autor: Martin Slama | 26.11.2011 o 21:00 | (upravené 25.12.2012 o 11:48) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  1715x

Schneeberg, respektíve vrch Klosterwappen, ktorý je so svojou výškou 2076 m n .m. najvyšším bodom tohto pohoria je najvýchodnejšou Alpskou dvojtisícovkou. Možností na výstup je viacero, sú technicky jednoduché, ale náročnejšie prevýšením. Samozrejme je dôležité si vyhliadnuť dobré počasie, hlavne v zimnom období, čo nebol môj prípad. Premýšľam kam sa cez víkend vybrať. Mám rád zimnú turistiku, ešte k tomu mám k dispozícií aj auto, tak výber padá na rakúske Alpy, ktoré sú z Bratislavy "na skok". Pozerám na mapu a Schneeberg sa zdá ako dobrá voľba.

O 6:00 hod. vyrážam. Po ceste si ešte kupujem niečo pod zub a samozrejme nemôžem zabudnúť ani na rakúsku diaľničnú známku, keďže risknúť to bez diaľničnej známky a hlavne v Rakúsku to nie je dobrý nápad. Cesty sú ešte relatívne prázdne, tak mi cesta rýchlo ubieha. Na parkovisko Hinterm Faden (871 m n .m.) prichádzam o 8:00 hod. Zároveň so mnou tu zastavuje aj niekoľko Rakúšanov, ktorí z áut vyťahujú lyže, keďže táto oblasť je obľúbená aj medzi skyalpinistami. Počasie nič moc. To ma ale neodraďuje a tak sa prezliekam do turistického "odevu". Pozerám do mapy a zisťujem, že by som sa tu mal niekde napojiť na žltú značku. Ako tak idem hore popri vleku uvedomujem si, že dnešný výlet bude ešte "sranda" a istotne použijem aj stúpacie železá, hovorovo povedané mačky. Pod nohami mám ľadový chodník, preto tu treba byť v tomto období veľmi opatrný a dobre vybavený na zimné podmienky. Na pravo od zjazdovky objavujem na stromoch žltú značku vedúcu v priľahlom lese, ktorá vedie spolu z červenou značkou číslo 801 na vrchol Klosterwapennu.

P1020983.jpg

Kto nájde žltú značku?

Vychádzam na lúku a na pravej strane sa objavuje chata "Almreserlhaus" (1222 m n. m.), ku ktorej ale nejdem a po prelezení dreveného plotu sa stáčam doľava ku chate "Edelweiß Hütte" ležiacej v nadmorskej výške 1235 m n. m.

Fotografia0635.jpg

Almreserlhaus.

Chata (9:05 hod., 1235 m n. m.) je otvorená, ale nechcem sa tu zbytočne zdržovať, keďže počasie nie je najlepšie. Dopĺňam tekutiny a vchádzam do zalesnenej časti, kde prudkým stúpaním pokračujem po 801-tke. Onedlho vidím pred sebou skaly, takže viem, že zalesnená časť končí.

P1020988.jpg

Keď vyjdem z lesa zisťujem, že začalo poriadne fúkať a hneď mi začne omŕzať tvár. Kuklu, ktorú si vždy beriem na zimnú turistiku som si samozrejme zabudol a vietor je taký nepríjemný, že si z batohu vyberám náhradné tričko a robím si z neho provizórnu šatku na tvár, pomáha to a tak môžem pokračovať ďalej.

P1020990.jpg

Jednoduché, ale účinné riešenie.

P1020989.jpg

"Trošku" sa nám zhoršilo počasie.

Hĺbka snehu sa zvyšuje a zabáram sa takmer po kolená. Prechádzam po krátkom, ale nebezpečnom úseku, kde sa musíte pridržiavať zamrznutého lana a prejsť ponad skalný zráz. Po prekonaní ďalších výškových metroch sa stúpanie zmierňuje, ale zato vchádzam do hustej hmly, v ktorej je dohľadnosť približne pätnásť metrov.

P1020994.jpg

Hrdo silnému vetru vzdorujúce tyčové značenie.

Zimné tyčové značenie je nápomocná vec, ale v tejto hmle ho nemám šancu vidieť. Našťastie na zemi sú ešte predchádzajúce stopy po turistoch a tak v pohode prichádzam na chatu Fischer Hütte na Kaisersteine (10:45 hod., 2061 m n. m.). Chata je otvorená, ale ja vyberám mapu, zisťujem približný smer na vrchol a pokračujem ďalej.

P1020995.jpg

Fischer Hütte.

Prechádzam popri nejakom pomníku, kde strácam značku. Už nieje vidieť ani na tri metre a neustále sa zvyšuje rýchlosť vetra. Pozerám ešte raz na mapu a určujem pomocou kompasu na hodinkách približný smer. Idem pár metrov pod hrebeňom, lebo vietor už je neznesiteľný. Trasa sa točí mierne doľava a po dvadsiatich minútach prichádzam ku železnému krížu na Schneebergu (11:20 hod., 2076 m n. m.). Od krížu je horko-ťažko vidieť blízku budovu.

P1020996.jpg

Zamrznutý vrcholový kríž.

P1020997.jpg

Budova na vrchole. Vidíte ju?

Výhľady sú "úžasné", nevidím nič, ale zimná turistika má aj takúto podobu. Včera som pozeral na stránke shmu.sk, že v Tatrách je vyhlásený druhý stupeň pre víchricu. Predpoveď im vyšla, dokonca aj pre Rakúsko :-) . Mám problém sa udržať na nohách (a to som nič nepil), takže po kratučkej prestávke pokračujem späť na chatu Fischer Hütte. Po pár minútach hľadania prichádzam do chaty. Vo vnútri je pár skyalpinistov, s ktorými sa zdravím. Dám si niečo pod zub, trošku sa zohrejem a po doplnení energie pokračujem dole tou istou trasou. Po asi desiatich minútach zisťujem, že idem po skyalpinistickej trase mimo turistickej značky. Zamrznutý povrch mi komplikuje spätný výstup na chatu, tak si obúvam mačky, ktoré sú v takomto prostredí neoceniteľným pomocníkom. Napájam sa na značku a klesám. Postupne sa hmla rozplýva a ja konečne niečo vidím.

Fotografia0626.jpg

Konečne je niečo vidieť.

Mačky na nohách mi umožňujú rýchlejší zostup a cestou stretám snowborďákov, ktorí mi hovoria, že mačky sú výborná vec a ja im to potvrdzujem. Už vidím chatu Edelweißhütte.

Fotografia0628.jpg

Dole vidieť chaty Edelweißhütte a Almreserlhaus.

Fotografia0631.jpg

Pozor, šmýka sa!

Klesám dole a prichádzam na parkovisko Hinterm Faden (14:00 hod., 871 m n. m.). Mrzí ma, že počasie mi neumožnilo pekné výhľady z vrcholu, ale priznám sa, že niekedy mám takúto turistiku, nie s práve najlepším počasím rád.

 

 

Info:

NÁZOV VÝLETU: Schneeberg (Klosterwappen), 2076 m n. m.
MIESTO VÝLETU: Rakúsko, Rakúske Alpy - pohorie Schneeberg
DÁTUM KONANIA VÝLETU: 6.3.2011
DRUH: VHT (zimná)
OBTIAŽNOSŤ: vhodné pre turistu z dobrou kondíciou a so skúsenosťami so zimnými podmiekami (samozrejme v zime :-) )
TRASA: parkovisko Hinterm Faden -> SCHNEEBERG -> parkovisko Hinterm Faden
ROZPIS TRASY: parkovisko Hinterm Faden (871 m, žltá) -> Edelweißhütte (1235 m, červená 801 / žltá) -> Kaiserstein (Fischer Hütte) (2061 m, červená / žltá) -> SCHNEEBERG (Klosterwappen) (2076 m) -> a späť
DĹŽKA VÝLETU: parkovisko Hinterm Faden  -> Edelweißhütte: 1,8 km; -> Kaiserstein (Fischer Hütte): 2,8 km; -> SCHNEEBERG: 0,8 km -> späť: 5,4 km; celý výlet: 10,8 km
TRVANIE VÝLETU: 5:45 hod.
PREVÝŠENIE(STÚPANIE/KLESANIE): +1265 m / -1265 m
MINIMÁLNA NADMORSKÁ VÝŠKA: 871 m n. m. (parkovisko Hinterm Faden)
MAXIMÁLNA NADMORSKÁ VÝŠKA: 2076 m n. m. (SCHNEEBERG)
PRIEMERNÁ RÝCHLOSŤ STÚPANIA/KLESANIA: +720 m/h / -840 m/h
TEMPO: priemerné až rýchlejšie
DOPRAVA: auto (BA (SK) -> Wien (AU) -> Puchberg Am Schneeberg (AU): 152 km)
UBYTOVANIE: ---
OBČERSTVENIE/VODA: na chatách po trase
POČASIE: -2°C až -4°C (st. Villacheralpe, 2140 m n. m.), zamračené, k vrcholu hustá hmla (viditeľnosť do cca 15 m), mierny k vrcholu silnejúci, nárazový vietor
SNEHOVÁ SITUÁCIA: sneh sa nachádzal po celej trase, k vrcholu bol sneh zľadovatelý
VÝCHOD/ZÁPAD SLNKA: 6:26 hod. / 17:44 hod.
POVRCH TRASY: lesný chodník, k vrcholu skalnatý povrch
VÝHĽAD: pekný výhľad na všetky svetové strany (ak nie je hmla :-) )
VRCHOL: na vrchole sa nachádza železný kríž a stanica (budova)
CELKOVÝ ČAS PRESTÁVOK: 55 min.
MAPA: Semmering - Rax - Schneeberg - Schneealpe (WK 022, Freytag & Berndt, 1:50 000)
MERANIA:TISSOT: T-Touch Expert
INFORMÁCIE Z INTERNET. STRÁNOK: wunderground.com (počasie), map24.com (automapa)

 

 

 

text / foto: Martin Slama

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?