Záruby s bicyklom (cez Smolenice a v. n. Buková) /cyklo, hiking/

Autor: Martin Slama | 26.9.2012 o 12:21 | (upravené 30.9.2012 o 10:49) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  1190x

Záruby so svojou nadmorskou výškou 768 m n. m. sú najvyšším vrchom Malých Karpát. Pohorie je tvorené triasovými vápencami a dolomitmi. V celej oblasti je bohatý výskyt vzácnych a chránených druhov živočíchov a rastlín. V západnej časti pohoria sa nachádza zrúcanina stredovekého hradu Ostrý kameň.

Na predchádzajúcom výlete na Pajštún s bratom a Maťom sme rozmýšľali, že sme už dlhšiu dobu neboli na stanovačke. Dohodnutím sa na mieste, ktorým bola vodná nádrž Buková, kde som bol naposledy asi pred štyrmi rokmi a to bola zima a určením termínu bol výlet na svete. ''Zozbieralo'' sa nás päť kusov, ja, brat (Peťo), Robo (Citrón), Maťo a Marek. Pôvodný plán mal byť ísť autobusom do Smoleníc a odtiaľ cez najvyšší bod Malých Karpát Záruby prejsť na Bukovú. Ale čo tak si to trošku okoreniť? A to cyklistikou. Do Smoleníc na biku, odtiaľ s chalanmi na Záruby a z Bukovej opäť na biku. Skúsil som niekoho nalákať, aby sa ku mne pridal, ale bohužiaľ nikomu sa nechcelo takto si pekne spestriť výletík. Tak to ostalo na mne...

18.9. 2012 (sobota):

Do batohu som narval spacák, samozrejme dostatočnú zásobu vody, nejaké to náhradné oblečenie, niečo pod zub a môžeme vyraziť. Príchod chalanov s autobusom mal byť okolo 11-tej hodiny, tak keď som počítal s priemernou rýchlosťou 20 km/h a so 60-timi kilometrami, čas odchodu z domu (172 m n. m.) bol o 8:00 hod., keďže som chcel trasu prejsť bez prestávky. Cesta ubiehala celkom v pohodičke. Za Pezinkom bola ale obchádzka, lebo pri Vinosadoch sa zosunul svah, tak to opravovali, ale samozrejme mňa tlačil čas, tak som to riskol a išiel do zákazu. Nikde žiadne auto, keby bola celá cesta takáto.

P1040106.jpg

Nikde nikoho...

Prechádzam cez Modru, Častú, Dolné a Horné Orešany a konečne prichádzam o 11:00 hod. do Smoleníc. Nezvyknutý na nové tvrdšie sedlo na biku vyzerám po zosadnutí, akoby som práve vyšiel z väzenia, respektíve z klubu Modrá ústrica. Našťastie ma trošku zachránili cyklistické nohavice s gélovou výplňou. Chalani tu ešte nie sú, tak si sadám pri autobusovej zastávke do tieňa a dopĺňam energiu jedným Red Bullom s BeBe keksami. Konajú sa tu práve hody, tak pozorujem ľudí, ako sa k sebe dobroprajne správajú, keď cez cestu prechádza starší manželský pár a tu na nich trúbiaca postaršia vodička a kričiaca z auta, že nech sa tu neprechádzajú, ako na promenáde. Milé, nie? Konečne prichádza autobus a z neho samozrejme vystupujú aj chalani.

P1040109.jpg

Maťo a Robo.

Vítame sa a keďže značku nemusíme hľadať, lebo sme tu už párkrát boli, ešte pred výletom si zbehneme na pivko, aby sme doplnili potrebné minerály, hlavne chalani, však cesta autobusom musela byť vyčerpávajúca. Energia doplnená, môžeme vyraziť. Od Obecného úradu (230 m n. m.) ideme kúsok po žltej popri hlavnej ceste a po chvíli odbočujeme na modrú značku smer Smolenický zámok. Aká náhodička, keď po sto metroch prechádzame popri Kolibe pod Smolenickým zámkom. No bol by to hriech nezastaviť sa na jedno čapované. Takže po pätnástich minútach chôdze opäť sedíme a ''dopĺňame energiu''. Osobne si radšej dám pivečko až po výlete, ale teraz máme kopu času a nemáme sa kam ponáhľať. Tekutý chlieb vypitý, tak sa môžeme pozberať a o 12:00 hod. konečne vyraziť do hory. Pri prechádzaní popri zámku (292 m n. m.) vidíme nejaký novootvorený bufet, tak, ako sa hovorí, do tretice všetko dobré...ale nie, žiadny bufet tu nie je. :-)

P1040114.jpg

Smolenický zámok.

Po modrej smerujeme k Čertovmu žľabu vzdialeného hodinku chôdze. Trasa je zatiaľ celkom v pohode schodná aj na bicykli, ale ja chcem túto časť trasy prejsť s chalanmi pešo. Nezdá sa to, ale tlačiť bike hore kopcom je dosť namáhavé a tak pomaly, ale isto strácam tečúcim potom moje ťažko nadobudnuté ''pivné'' minerály. Čím ďalej, tým je sklon kopca strmší a miestami už treba od Čertovho žľabu (13:10 hod., 555 m n. m.) zobrať bike na plecia.

P1040118.jpg

Prírodné WC.

Menší problém mi robí chôdza s teniskami, ktoré nosím na bicykel, keďže podrážka sa dosť šmýka, ale v batohu mi nezostalo miesto na turistické topánky, tak to musím zvládnuť s týmito, aspoň sa vžijem do role niektorých ''extrémnych turistov'', ktorý v Tatrách využívajú tento druh ''turistickej'' obuvi. Po modrej značke prichádzame na ''Záruby - sedlo'' (14:20 hod., 625 m n. m.), kde sa napojíme na zelenú, odkiaľ je to hore ešte asi pól hodinky. Tu už nie je možné bicykel tlačiť, takže hop na plece a pokračujeme.

P1040121.jpg

Tu už nie je možné bicykel tlačiť...

P1040122.jpg

...hop na rameno.

S občasnou prestávkou prichádzam k odpočívajúcim chalanom na ''Záruby - rázcestie so zelenou'' (14:45 hod., 745 m n. m.). Je to už iba päť minút na vrchol, ale moje rameno si musí odpočinúť, keďže na ňom bežne bicykel nenosím. :-) Dúšok vody a ideme. A sme hore (14:55 hod., 768 m n. m.). Z vrcholu je obmedzený výhľad, keďže je zalesnený, ale aj tak je tu super. Je tu vrcholový kríž aj s vrcholovou knižkou, do ktorej sa zapisujeme. Urobíme foto a odpočívame, času máme dosť.

P1040128.jpg

Kríž a pod ním Marek.

P1040130.jpg

Žeby ja?

P1040131.jpg

Maťo a Peťo. Dobrú chuť chalani!

Na obed som si zobral kukurično-sézamové chlebíčky, chuťou podobnou polystyrénu, ku ktorým som si zabudol zobrať aspoň syr a tak s odporom prežúvam v suchých ústach ešte suchšie chlebíčky. Voda, ktorú pijem je samozrejme tiež teplá, keď tu Citrón vyberá fľašu zabalenú v alobale. Studená Coca-Cola, klobúk dole Citróne. Plnými dúškami sa napijem a ''splachujem" zbytky ''výborného'' kukuričného chlebu, ktoré nie a nie prehltnúť. Po červenej značke pokračujeme (15:35 hod.) smer zrúcanina stredovekého hradu Ostrý kameň, odkiaľ sú aj krajšie výhľady.

P1040135.jpg

A pokračujeme ďalej.

Malo by to byť tridsať minút, ale keďže odtiaľto začína najzložitejší úsek (hlavne pre mňa), tak sa to určite trošku predĺži. Opatrne schádzam po skalnom teréne, miestami je to dosť nepríjemné, hlavne keď sme nedávajúc pozor na značku trošku odbočili a predierali sme sa zarastenou časťou nejakého iného chodníka.

P1040140.jpg

Tu dávajte pozor! Hlavne, keď máte na ramene bicykel. :-)

Ešte nepríjemný výšvich skalnou stenou a sme na pôvodnej trase.

P1040143.jpg

V teniskách a s bicyklom na ramene? Pohodička... :-)

P1040142.jpg

Cesta po hrebeni.

P1040144.jpg

V diaľke vidieť časti zrúcaniny hradu Ostrý kameň.

Niektorí okoloidúci turisti ma s uznaním zdravia, no iní len divne pozerajú. Čo tu ešte nevideli cyklistu? :-) Z Ostrého kameňa, ktorého vznik sa datuje okolo roku 1273 (16:35 hod., 562 m n. m.) máte Bukovú ako na dlani. Ako som spomínal, výhľady sú odtiaľto krajšie ako zo Zárub a to si zaslúži ďalšiu prestávku. Problémik bol v tom, že sa mi sem hore nechcelo ťahať aj bike, tak som poprosil Roba, aby mi ho dole pri informačnej tabuli postrážil, že len vybehnem na minútku hore, lenže sa to nejak pretiahlo na štyridsať minút, sorry Citrone. :-)

P1040152.jpg

Informačná tabuľa na Ostrom kameni.

P1040148.jpg

Vodná nádrž Buková.

Bike ani Citróna nikto neukradol a tak môžeme klesať stále po červenej smer ''Brezinky''. Odtiaľto je super zjazd 220 výškových metrov, cca 1,5 km až dole po lesnej ceste, ale ja to chcem prejsť celé pešo, tak sa tohoto zážitku zriekam.

P1040153.jpg

Lesná cesta vedúca až dole.

Turistická značka ide priamo prudko dole lesom, ale aspoň už nemusím bike niesť na ramene. Po príchode dole treba ešte kúsok pokračovať po červenej značke na ''Pod Ostrým kameňom'', kde sa spája so zelenou a žltou, ktorá vedie až k vodnej nádrži, ale mi si to skracujeme ''reznutím'' cez pole.

P1040156.jpg

Slunce, seno,...

O 17:50 hod. prichádzame na Bukovú (295 m n. m.). Je tu celkom živo. Ani to tu nespoznávam, ako sa to tu zmenilo. Dobrá správa je, že tu pribudol aj bufet, takže nemusíme ísť na druhú stranu nádrže, ako to bolo naposledy, keď sme tu boli stanovať.

P1040158.jpg

A sme tu.

Ani nehľadáme miesto kde sa večer uložíme a sadáme si do bufetu na zaslúžené pivečko. Dnes večer tu má byť živá hudba, tak s očakávaním čakáme čo sa bude diať. Prichádza pár, asi otec a dcéra. Dcéra celkom v pohode, ale otec by mal radšej zostať iba pri hraní na klávesy, nič v zlom. Začína sa stmievať a tak si ideme nájsť miesto, kde sa zložíme. Všetko je plné, ale ďalej sa to našťastie uvoľňuje. Rozkladáme sa na odľahlom mieste, dokonca aj s ohniskom. Cez deň bolo dosť teplo, ale noc bude jasná, tak sa dosť ochladí. Suchého dreva na oheň je tu dostatok, no čo si viac priať. Pokúšam sa ho zapáliť kresadlom, ale nejak sa mi nedarí. Hmmm, Bearovi Gryllsovi (z relácie Ultimate Survival) to ide nejak ľahšie, musím na tom ešte popracovať, ale dnes to nebude a k slovu sa hlási zapaľovač. Citrón vyťahuje svoju ''druhú frajerku'' gitaru, ja zas medovinku, pekné ukončenie dňa. Marek má teraz nejaké zeleninové obdobie a tak z batohu vyberá kukuricu, na ohni upečená je super. Večera je za nami, ešte vkĺznuť do spacáka, čumieť na hviezdy nad nami a pomaly zaspať.

19.9.2012 (nedeľa):

Na ďalší deň sa budím okolo siedmej ráno. Slnko už pekne hreje. Postupne sa všetci zobúdzajú.

P1040161.jpg

Budíček!

Keď už sme pri vode, tak to aj využijeme a s brachom sa ideme okúpať. Z tejto strany je vstup du vody samé bahno, ale to nás neodradí, voda je super. Ostatným sa nechce, tak idú zatiaľ do bufetu.

P1040163.jpg

Luxusný vstup do mora.

Rozvalím sa na slnko a ešte na chvíľu zaspávam. Tomu sa hovorí pohodička. Okolo obeda balíme veci a po ceste na druhý breh, odkiaľ ide chalanom autobus ešte sadáme v bufete, kde si dávam niečo pod zub, aby som sa pred cestou do Bratislavy posilnil.

P1040166.jpg

A ešte posledné foto.

Odprevádzam ich o 13:45 hod. na bus a začínam ďalšiu cyklo časť smer Plavecký Peter, Sološnica, Kuchyňa, Lozorno, Stupava a Bratislava. Po 62 kilometroch, o 17:05 hod. prichádzam domov.Takto nejak si predstavujem ideálne strávený víkend s dobrými priateľmi. Tak kam to bude nabudúce?

 

 

Hlavné trasové body:
18.9.:
1. Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m., 8:00 hod.)
2. Smolenice (230 m n. m., 11:00 hod.)
3. ZÁRUBY (768 m n. m., 14:55 hod.)
4. Buková, vodná nádrž (295 m n .m., 17:50 hod.)

19.9.:
1. Buková, vodná nádrž (295 m n .m., 13:45 hod.)
2. Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m., 17:05 hod.)Info:

*vrch: Záruby, 768 m n. m.
*miesto: Slovensko, Malé Karpaty
*dátum: 18. - 19.08.2012
*typ turistiky: cyklo (v texte označené ako =>)  / pešia (v texte označené ako ->)
*trasa: Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m., asfaltka) => Smolenice, ObÚ (230 m n. m., žltá zn.) -> Smolenice, rázcestie (232 m n. m., modrá zn.) -> Smolenický zámok (285 m n. m., modrá zn.) -> Čertov žľab (555 m n. m., modrá zn.) -> Záruby, sedlo (625 m n. m., zelená zn.) -> ZÁRUBY (768 m n .m., červená zn.)-> Ostrý kameň (562 m n .m., červená zn.)-> neďaleko rázcestie Pod Ostrým kameňom (332 m n .m., cesta cez pole) -> Buková, vodná nádrž (292 m n .m., asfaltka) => Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m.)
*dĺžka trasy:
18.: Bratislava, Karlova ves => Smolenice, ObÚ: 60,8 km
Smolenice, ObÚ -> Buková, vodná nádrž: 9,8 km
19.: Buková, vodná nádrž => Bratislava, Karlova Ves: 62,2 km
spolu: 123 km (cyklo) / 9,8 km (pešo)
*čas (z toho prestávky):
18.: Bratislava, Karlova ves => Smolenice, ObÚ: 3 hod. (5 min.)
Smolenice, ObÚ -> Buková, vodná nádrž: 5:20 hod. (110 min.)
19.: Buková, vodná nádrž => Bratislava, Karlova Ves: 3:20 hod. (20 min.)
spolu: 6:20 hod. (cyklo) / 5:20 hod. (pešo)
*prevýšenie // priemerná rýchlosť stúpania a klesania:
18.: Bratislava, Karlova ves => Smolenice, ObÚ:  +491 m / -433 m // +420 m/h / -480 m/h
Smolenice, ObÚ -> Buková, vodná nádrž:  +647 m / -585 m // +420 m/h / -480 m/h
19.: Buková, vodná nádrž => Bratislava, Karlova Ves: +383 m / -503 m // +420 m/h / -540 m/h
spolu: +874 m / -936 m (cyklo) / +647 m / -585 m (pešo)
*min. a max. nadmorská výška:
18.: Smolenice, ObÚ -> Buková, vodná nádrž: 230 m n. m. (Smolenice, ObÚ) / 768 m n. m. (ZÁRUBY)
*občerstvenie a voda: pohostinstvá v obciach, cez ktoré trasa prechádza a pri vodnej nádrži Buková
*východ a západ slnka: 5:49 hod. / 19:59 hod.
*počasie: 17 až 27 °C, jasno, slabý vietor
*doprava: bicykel
*obtiažnosť: samotný peší výlet na Záruby je vhodný pre turistu aspoň s priemernou kondíciou, ale v kombinácií s cyklistikou sa náročnosť zvyšuje
*mapa: Malé Karpaty · Záruby (VKÚ Harmanec, č. 128, 1:50 000)
*užitočné internet. stránky: wunderground.com, shmu.sk (počasie), map24.com (automapa), turistickamapa.sk (turistická mapa)
*merania (prevýšenie, rýchlosť stúpania/klesania, čas): Tissot T-Touch Expert
Text / foto: Martin Slama

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?