Lozorniansky okruh (cez Košarisko a Kamzík (440 m n. m.)) /cyklo/

Autor: Martin Slama | 21.11.2012 o 17:15 | (upravené 25.12.2012 o 12:13) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  1123x

Tak, ako som pred časom robil Pezinský okruh, chcel som urobiť aj nejaký Lozorniansky. Okolie Lozorna a celkovo Záhorie mám veľmi rád. Dá sa tu robiť pekná, nie veľmi náročná turistika rôzneho druhu. Ideálne pre mňa je predjesenné obdobie. Je ešte celkom príjemna teplota a zároveň sa príroda ukladá na zimný spánok a začína hrať všetkými možnými farbami.

Do batoha si balím len to najzákladnejšie. Mám čas, takže stačí keď z Karlovky (172 m n. m.) vyrazím okolo 10:30 hod.

P1040168.jpg

Koniec Bratislavy.

Prechádzam Dúbravkou, okolo Volkswagenu, cez Stupavu a vchádzam do Lozorna, kde prechádzam okolo hasičskej zbrojnice, popri kostole až prichádzam k turistickému rázcestníku (11:35 hod., 198 m n. m.).

P1040170.jpg

Lozorniansky kostolík.

Cesta bola celkom v pohodičke, nebolo ani veľa áut. Odporúčam aspoň na tomto úseku použiť cyklistickú prilbu, je to len pre vašu bezpečnosť. Pri rázcestníku sa napájam na zelenú značku, ktorou pôjdem až k ''Pri Suchom potoku''. Prechádzam popri vyprahnutej Lozornianskej vodnej nádrži, škoda, chcel som sa trošku osviežiť, snáď nabudúce. :-)

P1040172.jpg

Lozornianska vodná nádrž.

Pri Rusniakoch (228 m n. m.) je možnosť pokračovať po cyklo trase (asfaltka) a urobiť si pekný okruh popri vodnej nádrži Lipníky až na Košariská, kam smerujem aj ja, ale mne už asfaltu stačilo, tak idem aj ďalej po zelenej popri nejakom ranči a konečne vchádzam do lesa.

P1040178.jpg

Konečne z asfaltu preč.

Lesnými strojmi užívanou a rozrytou cestou stúpam miernym kopcom pohodovým tempom. Zdravím sa s fajčiacou mládežou, ktorí nemohli mať viac ako šestnásť rokov, keby vás tak videli vaši rodičia. No nič, hovorím si, asi to bude nejaká nová obdoba turistiky. O chvíľku mi cestu križuje stádo sŕn, no nestíham ani vytiahnuť foťák a už sú preč. Výškové metre naberám celkom rýchlo a onedlho sa nachádzam na Močiarnej (382 m n. m.). Dávam si krátku prestávočku a opäť tlačím do pedálov. Onedlho sa stúpanie mení na klesanie. ''Pri Červenom kríži'' (340 m n. m.), ktorý sa nachádza ešte pred ''Pri Suchom potoku'' odbočujem doľava a lesnou cestou schádzam dole, kde sa napájam na asfaltku, ktorá je pokračovaním cyklo okruhu okolo vodnej nádrži Lipníky, ktorý som vám spomínal na začiatku.

P1040181.jpg

Pri Červenom kríži.

P1040182.jpg

Tu sa odpájam zo značky a pokračujem doľava k asfalkte.

Doľava by ste sa dostali späť do Lozorna. Keby ste išli po žltej značke dostanete sa na vrch ''Skala'', kam sa dá tam ísť aj na biku. Ja pokračujem doprava do kopca smer Košariská. V diaľke vidím prvého cyklistu, ktorého stretám na tomto výlete.

P1040183.jpg

Super, moja obľubená asfaltka. :-)

Začína trošku popŕchať, ale nie je to nič hrozné a také malé osvieženie nikdy nezaškodí. Cykloturistiku som chcel spojiť ešte s geocachingom a tak kúsok pred Košariskom odbočujem z asfaltky na lesnú cestu a hľadám svoju dnešnú prvú kešku. Úspech sa dostavil a kešku s názvom ''Piknik pri ceste'' úspešne nachádzam.

P1040185.jpg

A mám ťa!

Napájam sa opäť na asfaltku a za chvíľku som na Košarisku (12:30 hod., 407 m n. m.). Dostavujú sa spomienky ešte z čias dávno minulých, keď sme sem chodili s otcom a brachom. Bazén je samozrejme prázdny, ale chcem ísť pozrieť krčmu, ktorá sa nachádza pri zelenej značke smer ''Prepadlé''.

P1040189.jpg

Skočím si jednu šípku a hneď som späť. Hmmm, to by asi bolelo...

Je tu, nič sa s ňou našťastie nestalo. Skladám sa na lavičke a idem si dať nejaké to pivko i keď neschválili dovolené promile pre cyklistov, ale hádam nestretnem po ceste nejakého turistu-policajta. :-) Asi si tu veľa ľudí neobjednáva malé pivo, lebo keď idem platiť, najprv mi krčmár hovorí cenu šesťdesiat centov, potom sedemdesiat a nakoniec, že nech mu dám päťdesiat, keď sa pomýlil, tak to nakoniec zaokrúhľujem a dávam mu celé Euro. :-) Obedík vo forme chlebíčkov, po obede pivečko a ešte dve hodinky šlofíka. No, tak toho si budem musieť odpustiť, ale inak je všetko ideálne.

P1040190.jpg

To som si vydýchol, nič jej nie je.

Vraciam sa späť k rázcestníku na Košarisku a pokračujem po červenej značke smer Staré Hájne. Pekným lesným chodníkom striedajúcim stúpania a klesania idem popri plote, kde ma predbiehajú dvaja cyklisti, asi párik.

P1040196.jpg

Po zjazde, výjazd.

P1040204.jpg

A títo sa tu odkiaľ nabrali?

Keď si tak idem do kopca za nimi, zrazu babenka začne tak šlapať, akoby ju naháňal medveď a za chvíľku zachádza za kopec a strácam ju z dohľadu. Klobúk dole pred takou kondičkou. Prechádzam Staré Hájne (495 m n. m.) a na ''Pod kozliskom'' (505 m n. m.) dobieham párik, s ktorým sa zdravím a prehadzujeme pár slov ohľadne môjho a ich cyklo výletu. Tu je možnosť navštíviť zrúcaninu hradu Pajštún (486 m n. m.), ale keďže som tam už bol asi sto krát pokračujem žltou značkou vedúcou kopcovitým chodníkom smer Dračí hrádok. Super zjazd absolvujem v spoločnosti už spomenutého páru, od ktorého sa odpájam na ''Dračí hrádok, rázcestie'' (360 m n. m.), kde si chcem urobiť odbočku na Dračí hrádok, ktorý sa tiež nazýva Dračí hrad, Hadí zámok alebo Hadí hrad. Schádzam z biku, keďže chodník je tu trošku priúzky a zarastený a peši šlapem k zrúcanine.

P1040212.jpg

No, tak tu to asi na bicykli nepôjde.

Už si ani nespomínam, ako dávno som tu bol (14:05 hod., 370 m n .m.). Pozdravím dvoch chalanov, asi fotografov a idem si sadnúť opodiaľ na už rozpadajúcu sa lavičku.

P1040214.jpg

Sakra, kto mi to tam kazí fotku?

Pravdupovediac, nie je odtiaľto žiadny výhľad a na zrúcanine z 13. storočia už vidieť len časť zachovaného múru osadenia vstupného mosta, ale vyhliadol som si tu ďalšiu kešku s názvom ''Dragon ruins'', ktorú tiež úspešne nachádzam.

P1040215.jpg

No, veľa toho z hradu nezostalo.

Je tu celkom príjemne, tak si dávam dlhšiu prestávku a vnímam to návykové ticho prírody. Tou istou cestou sa vraciam späť k odbočke a zjazdom schádzam na ''Pod Dračím hrádkom'' (270 m n .m.), kde sa nachádza príjemné miesto na stanovanie pri Stupavskom (Borinskom) potoku, ktoré je ale samozrejme obsadené, ale miesta je tu pre každého dosť. Odtiaľto idem po modrej veľmi peknou časťou trasy, vytvorenou potokom, ktorý je teraz bohužiaľ vyschnutý, kde treba ísť po svojich lebo chodník je dosť úzky a strmý. Vychádzam na Bystrickom (410 m n. m.) a po zelenej idem smer ''Zbojnička''. Po ceste pretínam cyklo cestu, vyšlapem si strmší kopec a prichádzam na planinu, kde po prvý krát od Lozorna vychádzam von z lesa. Konečne svetlo...:-)

P1040235.jpg

Budiš svetlo.

Tu sa pokračuje kúsok po lesnej ceste a za chvíľku treba odbočiť doprava na lesný chodník, je to ale slabšie označené, tak treba dobre pozerať.

P1040236.jpg

Kto nájde odbočku?

Zbojnička (406 m .n .m.), pre mňa veľmi známe miesto, lebo tadiaľto vedie trasa na môj obľúbený Biely kríž. Na neho ale dnes nejdem, takže asfaltkou po červenej prechádzam cez Vypálenisko (400 m n. m.) na Spariskú (352 m n. m.). Tu vždy pokračujem po asfaltke až dole na Železnú studienku, ale tentoraz chcem ísť ešte na Kamzík, a preto idem ďalej po červenej. Ani neviem, či som už tadiaľto niekedy išiel. Miestami je stúpanie dosť prudké, ale mne to vyhovuje. Vodu si dopĺňam pri studničke Máriin prameň, ktorá ale nie je pitná, no ešte aj po mesiaci, keď píšem tento blog žijem. :-)

P1040242.jpg

Nepitná, ale osviežiť sa dá.

P1040241.jpg

A opäť do kopca.

Zjazdom schádzam na ''Pod Chlmcom'' (352 m n. m.) a opäť šlapem do ešte prudšieho kopca. Miestami je to tu už naozaj dosť strmé, ale konečne vychádzam na lúku na Kolibe (400 m n. m.). Na rozdiel od trasy, na ktorej som stretol minimum ľudí, tu je ich až priveľa. No však jasné, sem sa dá ísť autom, tak to dáva zmysel.

P1040247.jpg

Ešte tu ''chýba'' nejaké nákupné centrum.

Nezdržujem sa tu a idem ešte ku televíznej veži Kamzík (15:55 hod., 440 m n .m.).

P1040248.jpg

Tak, čo dnes bude v telke?

Odtiaľto sa dá ísť po červenej až dole k ''Pri Červenom moste'' (220 m n .m) a na Patrónku. Treba ísť ale veľmi opatrne, nakoľko chodník je úzky, miestami kamenistý, chodí tu dosť ľudí a nie je určený pre cyklistov, takže berte na seba navzájom ohľad alebo choďte radšej na Patrónku z Kamzíka po asfaltke cez Kramáre.

P1040252.jpg

Už som myslel, že to dnes bude bez výhľadu. Aspoň niečo.

Tu treba byť samozrejme tiež opatrný, keďže tu zase chodia autá. Z Patrónky ma už čaká klasická trasa okolo ZOO až domov (16:30 hod., 172 m n. m.).

Tak a kam to bude na budúce?

 

 

Hlavné trasové body:
1. Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m., 10:30 hod.)
2. Lozorno, turist. rázcestník (198 m n. m., 11:35 hod.)
3. Košarisko (407 m n .m., 12:30 hod.)
4. Dračí hrádok (370 m n .m., 14:05 hod.)
5. Kamzík, televízna veža (440 m n .m., 15:55 hod.)
6. Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m., 16:30 hod.)

Info:
*miesto: Slovensko, Malé Karpaty
*dátum: 29.09.2012
*typ turistiky: cyklotúra
*trasa: Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m., asfaltka) -> Lozorno, turist. rázcestník (198 m n. m., zelená zn.) -> Rusniaky (228 m n. m., zelená zn.) -> Močiarna (382 m n. m., zelená zn.) -> Pri červenom kríži (340 m n. m., lesná cesta) -> asfaltka na Košarisko -> Košarisko (407 m n .m., červená / modrá zn.)-> Staré Hájne (495 m n .m., červená zn.)-> Pod Kozliskom (505 m n .m., žltá) -> Dračí hrádok, rázc. (360 m n .m., žltá zn.(označ. zrúcanina)) -> Dračí hrádok (370 m n .m., žltá zn.(označ. zrúcanina)) -> Dračí hrádok, rázc. (360 m n .m., žltá zn.) -> Pod Dračím hrádkom (270 m n .m., zelená zn.) -> Bystrické 2 (410 m n .m., zelená zn.) -> Zbojnička (406 m n .m., červená zn.) -> Vypálenisko (400 m n .m., červená zn.) -> Spariská (352 m n .m., červená zn.) -> Pod Chlmcom (352 m n .m., červená zn.) -> Kamzík, lúka (400 m n .m., červená zn.) -> Kamzík, televízna veža (439 m n .m., červená zn.) -> Pri Červenom moste (220 m n .m., červená zn. / asfaltka) -> Bratislava, Karlova Ves (172 m n .m.)
*dĺžka trasy:
Bratislava, Karlova ves -> Lozorno, turist. rázcestník: 26 km
Lozorno, turist. rázcestník -> Bratislava, Karlova ves: 35 km
spolu: 61 km
*čas (z toho prestávky):
Bratislava, Karlova ves -> Lozorno, turist. rázcestník: 1:05 hod. (0 min)
Lozorno, turist. rázcestník -> Bratislava, Karlova ves: 5 hod. (90 min.)
spolu: 6:05 hod. (90 min.)
*prevýšenie // priemerná rýchlosť stúpania a klesania:
Bratislava, Karlova ves -> Lozorno, turist. rázcestník:  + 192 m / - 166 m // + 420 m/h / - 660 m/h
Lozorno, turist. rázcestník -> Bratislava, Karlova ves:  + 1089 m / - 1115 m // --- m/h / --- m/h
spolu: + 1281 m / - 1281 m // + 540 m/h / - 1080 m/h
*min. a max. nadmorská výška:
144 m n. m. (cesta č. 505 pri Metre (Dev. N. Ves)) / 456 m n. m. (zelená zn. medzi ''Bystrické'' a ''Zbojnička'')
*občerstvenie a voda: obec Lozorno, pohostinstvo na Košarisku, pohostinstvá na Kamzíku, na trase sa nachádzajú aj pramene, ale s označením ako ''nepitné''
*východ a západ slnka: 6:47 hod. / 18:34 hod.
*počasie: do 21 °C, polooblačno až oblačno, občasný slabý dážď, mierny vietor
*obtiažnosť: vhodné pre cyklistu s dobrou kondíciou (väčšie prevýšenie)
*mapa: Malé Karpaty · Bratislava (VKÚ Harmanec, č. 127, 1:50 000)
*užitočné internet. stránky: wunderground.com, shmu.sk (počasie), map24.com (automapa), turistickamapa.sk (turistická mapa)
*merania (prevýšenie, rýchlosť stúpania/klesania, čas): Tissot T-Touch Expert

 

 

 

text / foto: Martin Slama

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?