Veľký Choč (1611 m n. m.) a útulný Hotel Choč /hiking/

Autor: Martin Slama | 1.1.2013 o 15:37 | (upravené 1.1.2013 o 15:46) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  1496x

Pôvodný plán vo forme zimnej stanovačky nám nevyšiel, keďže víkend cez ktorý mala byť bol pred sviatkami a vtedy nemal nikto čas. Neskôr ale na môj mail odpovedal Maňo, ktorého som asi tri roky nevidel, ale problém bol v tom, že som nemal zabezpečený stan. Chcel som každopádne niekam na víkend vypadnúť a Maňo dal návrh, že by sme išli na Veľký Choč a potom prespali v neďalekej chatke, známej aj pod názvom ''Hotel Choč''. Bol to super nápad a tak bol plán jasný.

Smer Veľký Choč (22.12.2012, sobota)

Ráno sa klasicky stretáme na bratislavskej Hlavnej stanici. Vlak je plný, ale ja som radšej už deň pred tým kúpil lístky aj s miestenkami, lebo bolo jasné, čo sa bude diať na sviatky. Smerom od roztopenej Bratislavy sa postupne mení krajina na zamrznutú krásu. V Ružomberku je pekná kosa, tak čakáme na náš autobus vo vnútri vyhriatej železničnej stanice. Raňajkujeme a Maňo ma pozýva na rannú kávičku z automatu. Po vhodení drobných sa pohár vysunie, ale káva tečie mimo neho. Vyberám prázdny pohár a Maňovi s úsmevom ďakujem za kávičku. Miestni asi vedeli, že automat je pokazený, lebo ani jeden z nich sa pri ňom nezastavil a použil hneď vedľajší. Do autobusu nastupujeme so skupinkou turistov so psom. Lúčky sú odtiaľto kúsok, a tak po polhodinke vystupujeme na zastávke neďaleko kúpeľného domu pri turistickom rázcestníku ''Lúčky, autobusová otočka''.

P1040383.jpg

Kúpeľný hotel Choč.

Vystrojujeme sa do zimného odevu a môžeme vyraziť (616 m n .m., 10:50 hod.). Všetko je úplne zamrznuté, aký rozdiel oproti Bratislave, z ktorej sme ráno vyrazili. Po červenej prechádzame okolo kúpeľov, hneď by som si skočil do bazénika s teplou vodičkou. My ale musíme pokračovať po asfaltke, ktorá je zároveň aj cyklotrasou, ktorá postupne vchádza do lesa. Prechádzame okolo ''Jastrabia dolina, odkalište'' (645 m n. m., 11:14 hod.) až ku ''Jastrabia dolina, rázc.'' (757 m n. m., 11:32 hod.), kde značka pokračuje popri Žimerovom potoku lesným chodníkom. Stúpanie je zatiaľ celkom v pohodičke, ideálne na rozhýbanie stuhnutých svalov zo sedenia v autobuse. Snehu pribúda čoraz viac, ale na snežnice to ešte nie je, boli by len zbytočnou záťažou. Slniečko nám začína pomaly vykúkať spod oblakov. Na slnku je celkom príjemne a keď sa občas skryje za oblaky, tak to je celkom cítiť, ale s čím ďalej tým prudším stúpaním chlad mizne. Výškové metre pribúdajú a my prichádzame k prístrešku pri informačnej tabuli náučného chodníka. Prístrešok je celkom fajn premyslený, nakoľko sa pod strechou nachádza priestor, kde sa dá v krajnom prípade prespať, kiežby bolo takýchto viac.

P1040395.jpg

Prístrešok s možnosťou prespania. Super riešenie.

Dopĺňame stratené tekutiny, ''hádžeme'' niečo malé do žalúdka a pokračujeme cez ''Žimerová, vrchol lúk'' (1100 m n. m., 13:00 hod.). Stúpanie je už naozaj dosť prudké a v kombinácií s hlbokým snehom musíme častejšie zastavovať. Z hora počuť hlasy a o chvíľku okolo nás prebiehajú traja turisti, tým je hej, keď už to majú za sebou. Nevýhodou vášnivých fotografov je to, že si musia všetky svoje technické pomôcky krvopotne niesť celú cestu so sebou. Do už aj tak ťažkého batohu musí Maňo ešte niekde vtlačiť stavív, objektív a iné vecičky, a tak mu pomáham aspoň s odľahčením batoha od fľašiek s vodou. Výhľady už začínajú byť celkom pekné a vyzerá to tak, že dnes bude inverzia. Prichádzame k tabuľkám na ''Sedlo Vráca'' (1422 m n. m., 14:10 hod.), kde si čítame zaujímavosti o okolitej prírode a zároveň naberáme sily na posledný výstup na asi polhodinku vzdialený Choč.

P1040410.jpg

Ešte posledný výstup a sme hore.

Stretáme ďalších ''bežiacich'' turistov a pohodovým tempom stúpame k vrcholu. Ešte kúsok a už pred sebou vidím vrcholovú knižku na Veľkom Choči (1611 m n. m., 14:55 hod.).

P1040415.jpg

Vrchol Veľkého Choča. Vzadu vidieť stĺpik s vrcholovou knihou.

Začalo tu pekne fúkať, ale musíme to nejak vydržať, keďže chceme vidieť západ slnka. Ešte máme asi hodinku, ale ani sa mi nechce v takejto zime vyberať obedár, a tak trávim čas vnímaním tej krásy okolo seba. Je vidno Vysoké Tatry so svojimi zasneženými vrcholkami hôr, neďaleký Veľký Rozsutec, ktorý je o jeden meter nižší, ako Choč, ešte bližšie je kopec Šíp, kde sme boli s bratom, vzdušnou čiarou tridsať kilometrov vzdialený Chopok a veľa ďalších vrchov.

P1040422.jpg

Podľa kruhu si môžete pozrieť, kde sa ktorý vrch nachádza.

P1040420.jpg

More oblakov. (pohľad na sever)

P1040421.jpg

Para vystupujúca z mrakov. Aj takúto krásu dokáže vytvoriť továreň. :-) (pohľad na juh)

P1040416.jpg

Národný park Malá Fatra. (pohľad na západ)

P1040427.jpg

To veľké vľavo sú Tatry a to malé vpravo je Maňo.

Slnko sa už začína pomaly ''ukladať na spánok'' a okolitá príroda sa mení zo studenej bielej na teplú oranžovo-žltú krajinu. Oplatilo sa počkať, je to jednoducho krása.

P1040432.jpg

Zima je tu poriadna.

P1040440.jpg

Oplatilo sa čakať... (pohľad na východ)

P1040447.jpg

Krása západu slnka. Tam dole na lúke je niekde náš ''hotel''. (pohľad na juhozápad)

Maňo fotí jednu fotku za druhou, ja tiež robím pár fotiek, o pár minút slnko zapadá za horizont a končí sa toto úžasné prírodné divadlo. Balíme svoje pakšametle a pokračujeme po zelenej na Strednú Poľanu, kde už za tmy prichádzame do ''Hotela Choč'' (1248 m n. m., 16:45 hod.). Nikto nikde, a tak sa sami usalašujeme do studeného príbytku. Je to tu celkom fajn, dokonca na posteliach sú aj matrace, no jednoducho all-inclusive.

P1040463.jpg

Jednoducho pohodička...

P1040466.jpg

Je tu možnosť spať aj na ''povale'', iba sa netreba veľmi v noci prevracať. Ten pád by asi trošku bolel.

Ešte píšem otcovi sms-ku, že sme v poriadku dorazili a uvelebujem sa na posteli. Vyberám spacák, ktorý dnes prvý krát testujem, snáď mi v ňom bude relatívne teplo. Je čas na večeru, keďže som neobedoval a som hladný ako vlk. Maňo vyťahuje z batoha instantnú pochúťku nemeckého pôvodu a ja k tomu prihadzujem kukuricu s fazuľou v chilli omáčke. Takto mi už dlho nechutilo, diky Maňo. Na variči si ešte robíme čajík a pomaly sa chystáme spať. Je ešte iba sedem hodín večer, ale som už dosť unavený, a tak za chvíľku zaspávam. Ešte pred tým nastavujem budík na šiestu ráno. Zobúdzam sa na to, že Maňo vchádza do chaty, a tak sa ho pýtam koľko je hodín, nakoľko som už celkom vyspatý a či už netreba vstávať. Oznamuje mi, že je ešte iba trištvrte na jedenásť, čo ma celkom nemilo prekvapilo, a tak sa snažím asi dve hodiny opäť zaspať.

 

A späť do Ružomberka (23.12.2012, nedeľa)

6:00 hod., budíček! Spacák obstál na výbornú, bolo mi v ňom celkom teplo, teplota vo vnútri chatrče bola asi 0 °C. Ráno si varíme čajík, do ktorého pridávame na ochutenie medovinku, diky ti za ňu Viktore.

P1040469.jpg

Pitný režim je dôležitý, len nemôže byť zamrznutý.

Nahádžeme do seba raňajky, zbalíme sa a poupratujeme po sebe. Základom je na takýchto chatkách udržiavať čistotu a poriadok, lebo sem smetiari nechodia. Počasie sa oproti včerajšku otočilo o stoosemdesiat stupňov, je oblačno, hmla a začína snežiť. Odchádzame okolo 7:15 hod., po modrej značke smer Sedlo Spuštiak vzdialené na hodinku chôdze.

P1040470.jpg

Zavrieme za sebou a môžeme vyraziť.

P1040474.jpg

Stredná Poľana a hotel Choč.

P1040475.jpg

Tam hore sme včera boli, našťastie nám vyšlo počasie.

Chodník je vyšliapaný, čo samozrejme uľahčuje chôdzu, ale hlavne zľahčuje určiť správny smer. Onedlho prechádzame popri odbočke ku prameňu, ale vodu nepotrebujeme, tak pokračujeme ďalej. Na Sedle Spuštiak (1095 m n. m., 8:15 hod.) zastavujeme a rozhodujeme sa, či pôjdeme ďalej po modrej rovno do obce Likavka alebo budeme pokračovať po červenej značke popod Predný Choč a okolo hradu Likavka. Máme ešte dosť času, a tak po spoločnej dohode volíme druhú alternatívu, ktorá by mala byť asi o štyridsať minút dlhšia. Nastupuje prudké stúpanie, chodník je už menej vyšliapaný, asi je to v tomto období menej frekventovaná trasa. Prichádzame ku značke informujúcej o neďalekom kríži, a tak sa k nemu ideme ešte pozrieť. Pri veľkom železnom kríži je celkom pekný výhľad do doliny, ale keďže je hmlisto nie je toho veľa na pozeranie.

P1040484.jpg

Dnes to nevyzerá na pekné výhľady.

P1040485.jpg

Trasa je vyšliapaná, ale chôdza v hlbokom snehu je aj tak namáhavá.

Vraciame sa tou istou cestičkou späť a napájame sa na červenú. Stúpanie sa postupne mení na klesanie a z našich vystúpaných výškových metrov nám začína ubúdať. Rázcestník ''Predný Choč'' (1243 m n. m., 9:30 hod.), ešte hodinku a mali by sme byť pri hrade Likavka. Predierame sa cez zasnežené konáre stromov, ktoré mi občas utŕžia osvieženie v podobe spadnutého snehu za krkom. Vychádzame z lesa a na ľavej strane vidíme siluetu zrúcaniny hradu.

P1040492.jpg

Hrdo stojaci hrad Likavka.

Už to nie je ďaleko a som už celkom hladný, tak sa teším, že si dám pri hrade moju obľúbenú rybaciu konzervu. Ako som predpokladal, za pól hodinku sme u neho (630 m n. m., 10:25 hod.). Bohužiaľ expozície sú teraz zavreté, a tak sa uvelebujeme pri zavretej bráne a vyberám rybičky, mňam. Po chvíľke k nám prichádza turista a nemilo prekvapený zisťuje, že je hrad uzatvorený. Ponadáva si a začne si čítať informačnú tabuľu. My pomalyčky dodesiatujeme a pokračujeme do Likavky. Snehu ubudlo a chodník sa mení na klzisko. Treba byť opatrní, aby ste si pred koncom trasy niečo nezlomili. Vchádzame do obce Likavka (530 m n. m., 11:10 hod.), kde je na informačnej tabuli hradu napísané veľkými písmenami: ''Z TECHNICKÝCH PRÍČIN ZATVORENÉ'', asi si je treba občas aj niečo prečítať a vyvarovať sa potom nepríjemnému prekvapeniu v podobe zavretej brány. :-) Po asflatke prechádzame popri niekoľkých zachovaných dreveniciach, ktoré už musia mať čo-to za sebou.

P1040501.jpg

Jabloň zasadená v roku 1888 farárom Štefanom Janovčíkom a za ňou jedna zo zachovaných dreveníc.

Pred sebou už vidím železničnú stanicu (475 m n. m., 11:35 hod.) v Ružomberku, ktorá znamená koniec nášho výletu.

P1040505.jpg

Železničná stanica v Ružomberku.

Máme ešte dostatok času, tak si zbehneme na obed v podobe vyprážaného syru s hranolkami, klasika. Obed platím ja, a tak ma na oplátku Maňo pozýva niekedy v blízkej dobe na pivečko, už sa teším. Prichádza náš rýchlik, ktorý je prázdny aj keď je nedeľa, to je výhoda sviatkov. V Bratislave sa s Maňom lúčim s príjemným pocitom z výletu.

 


Hlavné trasové body:
22.12.:
1. Lúčky, autobusová otočka (616 m n .m., 10:50 hod.)
2. VEĽKÝ CHOČ (1611 m n. m., 15:00 hod.)
3. Stredná Poľana (1248 m n. m., 16:45 hod.)

23.12.:
1. Stredná Poľana (1248 m n. m., 7:20 hod.)
4. Sedlo Spuštiak (1095 m n .m., 8:15 hod.)
4. Ružomberok, vlak. stanica (475 m n .m., 11:35 hod.)


Info:
*vrch: Veľký Choč, 1611 m n. m.
*miesto: Slovensko, Chočské vrchy
*dátum: 22. - 23.12.2012
*typ turistiky: pešia
*kto išiel: Martin Karlík (Maňo), Martin Slama
*trasa:
22.12.:
Lúčky, autobusová otočka (616 m n .m., červená zn.) -> Jastrabia dolina, odkalište (645 m n. m., červená zn.) -> Jastrabia dolina, rázc. (757 m n. m., červená zn.) -> Žimerová, vrchol lúk (1100 m n. m., červená zn.) -> Sedlo Vráca (1422 m n. m., červená zn.) -> VEĽKÝ CHOČ (1611 m n. m., zelená zn.) -> Stredná Poľana (1248 m n .m.)
23.12.:
Stredná Poľana (1248 m n. m., modrá zn.) -> Sedlo Spuštiak (1095 m n. m., červená zn.) -> Sedlo Vráca (1422 m n. m., červená zn.) -> Predný Choč (1243 m n. m., červená zn.) -> Sedlo Vráca (1422 m n. m., červená zn.) -> Hrad Likava (610 m n. m., červená zn.) -> Likavka (490 m n. m., červená zn.) -> Ružomberok, vlak. stanica (475 m n. m.)
*ubytovanie: chatka ''Hotel Choč'' na Strednej Poľane (celoročná prevádzka, pre cca 30 osôb, dobrý mobilný signál)
*dĺžka trasy:
22.12.:
Lúčky, autobusová otočka -> Stredná Poľana: 8,2 km
23.12.:
Stredná Poľana -> Ružomberok, vlak. stanica: 11 km
spolu: 19,2 km
*čas (z toho prestávky):
22.12.:
Lúčky, autobusová otočka -> Stredná Poľana: 5:55 hod. (95 min.)
23.12.:
Stredná Poľana -> Ružomberok, vlak. stanica: 4:15 hod. (40 min.)
spolu: 10:15 hod. (135 min.)
*prevýšenie // priemerná rýchlosť stúpania a klesania:
22.12.:
Lúčky, autobusová otočka -> Stredná Poľana: +1001 m / -369 m // ---
23.12.:
Stredná Poľana -> Ružomberok, vlak. stanica: +272 m / -1045 m // ---
spolu: +1273 m / -1414 m // ---
*min. a max. nadmorská výška:
475 m n. m. (Ružomberok, vlak. stanica) / 1611 m n. m. (VEĽKÝ CHOČ)
*občerstvenie a voda: pohostinstvá v obciach, cez ktoré trasa prechádza, prameň pri chate ''Hotel Choč'' (cca 1000 m po modrej smer Sedlo Spuštiak, malá výdatnosť)
*východ a západ slnka: 7:33 hod. / 15:47 hod.
*počasie: -6 °C (Veľký Choč, 1611 m n. m., 22.12., 15:00 hod.), 22.12.: oblačno, neskôr jasno až poloblačno, slabý k vrcholu silnejúci vietor, 23.12.: zamračené, slabé sneženie, hmla, slabý vietor až bezvetrie
*lavínový stupeň: 2. stupeň, cca 30 cm snehovej pokrývky
*doprava:
Tam: Bratislava, hl. stanica -> Ružomberok, vlak. stanica (ŽSR) -> Lúčky, autobusová otočka (SAD) (cena za dopravu: 12,66 EUR + 1,40 EUR = 14,06 EUR (základné))
Späť: Ružomberok, vlak. stanica -> Bratislava, Hl. stanica (ŽSR) (cena za dopravu: 12,66 EUR (základné))
cena za dopravu spolu: 26,72 EUR
*obtiažnosť: vhodné pre každého turistu s dobrou kondíciou a základnou znalosťou pohybu v zimnom teréne (v zimnom období)
*mapa: Chočské vrchy · vodná nádrž Liptovská Mara (VKÚ Harmanec, č. 111, 1:50 000)
*užitočné internet. stránky: wunderground.com, shmu.sk (počasie), laviny.sk (info o lavínovom nebezpečenstve), turistickamapa.sk (turistická mapa)
*merania (prevýšenie, rýchlosť stúpania/klesania, čas): turistickamapa.sk

 

 

 

text / foto: Martin Slama

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?