Dominantný Vápeč /hiking/

Autor: Martin Slama | 31.8.2014 o 23:38 | (upravené 10.9.2014 o 23:27) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  944x

Vápeč, nachádzajúci sa v Strážovských vrchoch, nie je vysoký kopec, zaujme skôr svojím výrazným skalnatým vzhľadom v porovnaní s jeho okolím. Už párkrát som sa na neho chystal, no nie a nie sa to podariť. Keď raz Greg navrhol, že by sme mohli niekam vyraziť, spomenul som si práve na Vápeč.

Po žltej skoro až na vrchol

Doprava z Bratislavy do okolitých obcí nie je zrovna ideálna, a tak padol návrh začať výlet už v Ilave. Z vlaku vystupujeme niečo po deviatej hodine rannej.

Ilavská železničná stanica.

Je celkom teplo na marec a vyzerá, že dnes bude ukážkové počasie. Napájame sa na žltú značku (250 m n. m., 9:05 hod.), ktorá tu má aj začiatok a po nej prechádzame naprieč mestom. Po trištvrte hodinke chôdze po asfalte, kde hlavne za mestom treba byť opatrní, nakoľko je to celkom frekventovaná cesta, z nej konečne (poznáte moju ''obľubu'' chodiť po nej) schádzame a pri ''Chrástky'' (310 m n. m., 9:45 hod.) vychádzame na lesnú cestu. Zatiaľ to vyzerá na celkom pohodové stúpanie, na začiatok super. Už mi aj pomaly začínalo chýbať ''lesné'' prostredie, a tak si to užívam plnými dúškami. Žltá nás privádza na menšiu lúčku, odkiaľ je vidieť neďaleký vrch Sokol.

Komu sa chce, môže si ešte ''vybehnúť'' na Sokol.

Ak máte dostatok času a energie, môžete si na neho od značiek ''Pod Sokolom'' (495 m n. m., 10:30 hod.) ''vybehnúť'' za dvadsať minútiek. My máme času habadej, no nejak nám chýba vôľa, takže sa uskromníme s pohľadom na vrchol zdola. Ale čo s tou ''nahromadenou'' energiou, ktorú sme teraz neminuli na výstup? To by nebol Greg, keby niečo nevymyslel. Čo si tak pár-krát poprevracať tú ''skalku'' pri rázcestníku? No, čo vám poviem... Veľké deti, ale ako rozhýbanie hornej časti tela je to dobrý nápad.

No, bolo nám to treba?

Za zákrutou sa pred nami objavujú prvé pekné výhľady na okolité kopce, kde jeden z nich je aj náš dnešný cieľ, Vápeč. Neviem, či iba mne, ale zdá mi, že je ešte celkom ďaleko. Bude to pravdepodobne asi iba nejaký ''očný klam'', i keď v horách to býva skôr naopak. Keď si myslíte, že už ste tam, tak máte pred sebou ešte pár hodín chôdze... Teraz môžeme ísť akurát tak do Hája! A prečo som napísal háj s veľkým H? Kto vie?

Za siedmimi horami a siedmimi dolinami ...

Klesaním po prašnej lesnej ceste schádzame dole do osady Háj, kde sa s našou žltou križuje značka zelená (420 m n. m., 10:55 hod.), vedúca do Košeckého Podhradia. My ale pokračujeme stále po žltej smer ''Nad Hornou Porubou'', čo by malo byť ešte niečo cez hodinku. Prechádzame popri súsoší a vchádzame do lesa, aspoň sa skryjeme pred pečúcim slnkom. Po polhodinke chôdze uvidím po ľavej strane asi tridsať metrov vysoký stožiar. Pravdepodobne bol používaný ako anténa, no neďaleko od neho je už nový. Ideme sa k nemu pozrieť. Očividne nie je nijak zabezpečený pred ''lezenia-chtivými'' turistami. Vyzerá byť v celkom dobrom stave, a tak sa, s vidinou pekného rozhľadu po okolí, už liepam hore po rebríku.

Opatrne!

Je to relatívne bezpečné, ale kto sa na to ''necíti'', nech radšej počká na Vápeč. Ešte pár metrov a som hore. Rozhľad na všetky strany je parádny. Dúfam, že nemusím zdôrazňovať, že za zhoršeného počasia sa k stožiaru radšej ani nepribližujte, nie sa ešte na neho aj štverať!

A som nad stromami.

Zliezam dole a s Peťom si dávame obedovú prestávku, už mi celkom aj vyhladlo.

Po lúčke na Vápeč...

Pohodovým stúpaním prechádzame lesom až k umelo vytvorenému jazierku pod Vápčom (595 m n. m., 12:05 hod.).

No, nie je to krása?

Je to parádne miesto, kde si môžete z prameňa doplniť vodu, odpočinúť si v altánku a jednoducho si len tak posedieť...

Full service. Pohárik na strome.

Po krátkej prestávočke pokračujeme ticho popri jazierku. Prečo ticho? No predsa, aby sme ''nevyrušili'' páriace sa žaby. Romantickejšie miesto si vybrať nemohli, že?

Prosím, nevyrušovať!

Prudším stúpaním vychádzame k rázscestníku ''Nad Hornou Porubou'' (755 m n. m., 12:30 hod.), kde nás naša žltá značka ''opúšťa'' a ďalej bude sprevádzať modrá s červenou diaľkovou E8-čkou.

Umelecká...

Onedlho prejdeme popri skalnatom vrchole, míňame rázcestník ''Sedlo Palúch'' (925 m n. m., 12:50 hod.), stáčame to doľava a popri soške v skale vychádzame na vrchol (956 m n. m., 13:00 hod.) so železným krížom.

Ešte kúsok.

Vrcholová.

Kto sa chce zapísať do vrcholovej knižky, tá sa nachádza pár metrov pod vami na druhom mieste. Dávame si dlhšiu prestávku, nech si vychutnáme okolité výhľady, napríklad susediace krásne Vršatecké bralá.

Výhľady stoja za to.

Dolu do hornej

Polhodinka ubehla rýchlo a my musíme pokračovať. Treba zísť opäť po červenej späť k rázcestiu ''Nad Hornou Porubou''. Medzi tým ale chceme ešte ''odloviť'' kešku (info o geocachingu), ktorá by sa tu mala niekde nachádzať. Po pár neúspešných pokusoch sa nám ju podarí nájsť. Jednoducho, pri geocachingu treba byť trpezliví, čo sa nám aj potvrdilo.

A máme ťa!

Dôvtipne schovanú v skale ju vyberám (Vapec (GC3CB1R)), ''povinne'' nás zapisujem, vymieňam klasicky nejakú blbostičku, kešku dávam do pôvodného stavu a s pocitom úspechu schádzame dole.

Skalné okno.

O 14:10 hod. sme pri ''Nad Hornou Porubou'', odkiaľ je to ešte nejaká polhodinka aj päť minút do Hornej Poruby. Sedí to presne na minútku a o 14:45 hod. už stojíme pri tabuľkách (405 m n. m.) v obci.

Aha, tam sme boli!

Máme ešte nejaký ten čas nazvyš, kým nám pôjde autobus do Ilavy, a tak úspešný výlet klasicky ukončujeme v miestnej krčmičke a od hostinského si ešte požičiavame karty, nech to má tú správnu atmosféru.

Nejak ma smädí...

Vo vlaku do Bratislavy sa v našom kupé jeden chlapík rozkecáva o súčasnej politickej situácií na Slovensku. To ma úplne ''doráža'' a zobúdzam sa až v Bratislave.

 

 

Hlavné trasové body:
1. Ilava, vlak (250 m n. m., 10:10 hod.)
2. VÁPEČ (956 m n. m., 14:00 hod.)
3. Horná Poruba, kostol (400 m n. m., 16:00 hod.)

Info:
*vrch: Vápeč, 956 m n. m.
*miesto: Slovensko, Strážovské vrchy
*dátum: 29.03.2014
*typ turistiky: pešia
*kto išiel: Maťo, Greg
*trasa:
Ilava, vlak (250 m n. m., žltá zn.) → Chrástky (310 m n. m., žltá zn.) → Pod Sokolom (495 m n. m., žltá zn.) → Háj, osada (425 m n. m., modrá zn.) → Nad Hornou Porubou (755 m n. m., červená zn.) → Sedlo Palúch (925 m n. m., červená zn.) → VÁPEČ (956 m n. m., červená zn.) → Sedlo Palúch (925 m n. m., červená zn.) → Nad Hornou Porubou (755 m n. m., modrá zn.) → Horná Poruba (405 m n. m., modrá) → Horná Poruba, kostol (400 m n. m., ---)
*dĺžka trasy:
Ilava, vlak → Vápeč: 12,6 km
Vápeč → Horná Poruba, kostol: 3,7 km
spolu: 16,3 km
*čas (z toho prestávky):
Ilava, vlak → Vápeč: 3:50 hod. (30 min.)
Vápeč → Horná Poruba, kostol: 2:00 hod. (35 min.)
spolu: 5:50 hod. (65 min.)
*prevýšenie // priemerná rýchlosť stúpania a klesania:
Ilava, vlak → Vápeč: +876 m / -162 m // +480 m/h / -300 m/h
Vápeč → Horná Poruba, kostol: +44 m / -608 m // ---
spolu: +920 m / -770 m // +480 m/h / -540 m/h
*vrchol: na vrchole sa nachádza železný kríž, sú z neho pekné výhľady na všetky strany
*min. a max. nadmorská výška:
250 m n. m. (Ilava, vlak) / 956 m n. m. (Vápeč)
*občerstvenie a voda: prameň pri jazierku pod Vápčom (po žltej značke), pohostinstvá v obciach, cez ktoré trasa prechádza
*východ a západ slnka: 5:29 hod. / 18:11 hod.
*počasie: 18 °C, jasno, slabý vietor
*doprava: Tam: Bratislava, hl. st. (ŽSR) → Trenčín (ŽSR) → Ilava; Späť: Horná Poruba (BUS) → Ilava (ŽSR) → Bratislava, hl. st.; cena za dopravu: cca 14 EUR / os.
*obtiažnosť: vhodné pre turistu s aspoň priemernou kondíciou
*mapa: Strážovské vrchy
· Trenčianske Teplice (VKÚ Harmanec, č. 119, 1:50 000)
*užitočné internet. stránky: wunderground.com, shmu.sk (počasie), laviny.sk (info o lavínovom nebezpečenstve), turistickamapa.sk (turistická mapa), cp.sk (cestovné poriadky), map24.com (automapa), geocaching.sk (info o geocaching-u)
*merania: prevýšenie, rýchlosť stúpania/klesania, čas (Tissot T-Touch Expert); vzdialenosť  (turistickamapa.sk)

 

 

 

Text / foto: Martin Slama

Zdroj informácií: internet, wikipedia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?