Víkendovka na Ostredok cez Kráľovu Studňu /hiking/

Autor: Martin Slama | 11.9.2014 o 22:27 | (upravené 11.9.2014 o 22:45) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  1082x

V poslednej dobe sa mi nejak časovo nedarilo chodiť na výlety a nie ešte na nejakú víkendovku. Takže keď Greg navrhol, že by sme mohli niečo uskutočniť, moja odpoveď nemohla byť iná, ako áno. ''Rozšíril to po okolí'' a nakoniec sa nás pozbieralo päť, takže bola predo mnou vidina parádneho víkendu. Pravdupovediac, mal som toho dosť veľa na práci, takže výber miesta som ponechal na Gregovi. ''Dvojdňovka'' na Ostredok s prespaním v Horskom hoteli Kráľova Studňa? Ideálne, môžeme vyraziť.

26.7.2014, sobota

Nemusíme vstávať na skorý sobotňajší vlak, aj tak máme na dnešnú časť výletu dostatok času a nechceme tam byť zbytočne skoro, tak sa s Gregom, Peťom a Milanom stretám niečo pred desiatou hodinou na vlakovej stanici a usádzame sa v kupé s jednou pani. Chýba nám ale piaty ''článok'' do partie. S Ľubkou sa stretneme až v Banskej Bystrici, kde budeme prestupovať na autobus. S Milanom a Peťom sa vidím po prvý krát, takže kecáme o práci a iných veciach-neveciach. Jednou z nich je napríklad téma opíjania sa mládeže cez alkoholom napustené tampóny. Nemusím hádam rozvádzať, ako to funguje / nefunguje. Každopádne to je zaujímavá a poučná :-) diskusia, do ktorej sa zapája aj prísediaca pani. Na jej otázku, koľko alkoholu sa do takého tampónu zmestí, jej pohotovo jeden z nás odpovedá, že to musí vedieť najlepšie ona sama. Ja osobne radšej zostanem pri klasickom požívaní alkoholu, samozrejme všetko s mierou. Smerom na Žilinu robia niečo na trati, takže tam býva celkom veľké zdržanie, no smerom na Banskú Bystricu by to malo byť v pohodičke. Malo, ale, ako vieme, existujú Murphyho zákony, takže vlak zastavuje na malej staničke, ani neviem kde. Po chvíľke vyhlasuje v rozhlase milý sprievodca, ktorý nám mimochodom počas kontroly cestovného lístka odporúčal na uhasenie smädu v tomto teple nealko pivo tmavý radler Steiger (odskúšané, celkom fajnové), že sa nám pokazil rušeň, čiže budeme musieť čakať, kým nás prídu odtiahnuť do Zvolena, takže si môžu ľudia vybehnúť von na fajčiarku pauzičku.

Vystupovať!

Po asi tridsiatich minútach opekania sa na slnku a hádzania si kamienkov na koľajnice (pravidlá hry: Komu prvému zostane hodený kamienok stáť na koľajnici vyhráva. :-) ) prichádza náš ''záchranca'' a ďalší rušeň nás odťahuje. Vo Zvolene musíme počkať na osobák do Banskej Bystrice, ktorý by mal ísť za nejakých desať minút. Mal! (už som spomínal Murphyho zákony?) Vyhlásené meškanie nás ale nerozhodí, však dokonca je to aj dobré, keďže by sme museli v Banskej Bystrici na Ľubku čakať, možno bude teraz musieť čakať ona na nás. No nič, sadneme si na schody pred stanicou a počkáme. Ako tak pozerám počasie na mobile, zisťujem, že to dnes nemá byť veľmi ideálne. Tá čierňava nad našimi hlavami sa ešte dá prežiť, ale keď počujeme ranu ako-keby vybuchla bomba, to už vo mne navodzuje menšie obavy. Túžobne očakávané hlásenie pristavenia nášho vlaku do Bystrice prichádza a už sa aj vezieme. V Banskej Bystrici ešte prechádzame na autobusovú stanicu, kde sa úspešne stretáme s Ľubkou, takže odteraz sme kompletná partia.

A poďme na hotel

V Starých Horách vystupujeme z autobusu niečo pred piatou hodinou večernou (480 m n. m.). Je tu možnosť výberu z dvoch trás na Úplaz.

Začíname...

My si vyberáme tú smerom na obec Turecká, ktorá vedie po asfaltke (ach, ako ju milujem :-) ) zelenou značkou. ''Asfaltové utrpenie'' ale netrvá dlho a po dvadsiatich minútach odbáčame pri ''Turecká, časť Čilíky'' (605 m n. m., 17:20 hod.) smerom na lyžiarske stredisko Lúčky. Kto ešte nemá rozhýbané kosti z cestovania, tu si určite príde na svoje v podobe prudkého stúpania popri vleku. Štveráme sa hore k umelo vytvorenému jazierku a pri tabuľkách ''Salašky'' (780 m n. m., 17:40 hod.) si dávame krátku prestávočku. Osviežiť sa v príjemne chladnej vode jazierka, to znie výborne. Voda ale nevyzerá veľmi lákavo, tak nám zostáva ''osviežiť'' sa vo vlastnom pote.

Hop do jazierka.

Čas postúpil, pohýname sa ďalej. Prechádzame cez zalesnenú časť a pomaly naberáme výškové metre.

V dolinách... (keď zaostríte zrak, v strede na kopci uvidíte radar na Krížnej)

Po ceste využívame malé občerstvenie v podobe sladkých lesných jahôd, mňam. Treba ale myslieť aj na to, že sa sme v oblasti s hojne sa vyskytujúcim medveďom, ktorý si tiež rád pochutnáva na takejto maškrte, takže treba byť ostražitý a samozrejme nechať niečo aj pre neho.

A už sa napchávajú.

Turistické značenie je tu celkom dobré, ale to by nebola tá pravá zábava, keby sme sa trošku nestratili. Pozerám do GPS-ky a zisťujeme, že sme zo zelenej mierne zišli. Nevadí, aj to k tomu patrí, však chodiť po značke dokáže každý turista. Správny smer znie jednoducho: „Priamo hore!“

Haló! Kde ste?

Predierame sa vysokou trávou, až úspešne vychádzame na planinu a v diaľke už vidím rázcestník (Úplaz (1290 m n. m., 19:45 hod.)), ku ktorému by sme prišli po značke. Tak sme sa sekli o ''pár'' metríkov, ale sme tu! Doprajeme si zaslúžený odpočinok a vychutnávame si západ slnka.

Čas postúpil...

Energiu si dopĺňame s horkou čokoládou na varenie z Lidlu. To nie je reklama, ale je naozaj dobrá. Ešte asi hodinka a mali by sme byť v dnešnom cieli. Po zelenej pokračujeme po vrstevnici, takže to už bude taká pohodová prechádzka. Po ľavej strane vidieť v diaľke hotel Kráľova Studňa. Už sa teším, ako si dáme niečo pod zub. Neviem, či som opitý, respektíve som pil málo, ale, ak som sa nezdrúzgal na chodníku štyri krát, tak ani raz. K prameňu (1325 m n. m.) prichádzame po deviatej hodine večernej. Stretáme tu partičku mladých, ktorí budú spať v neďalekej útulničke na kopci a zároveň nás aj pozývajú na niečo ''ostré''. Ďakujeme im, ale mojou terajšou prioritou je dať si niečo dobrého na neskorú večeru. Aké ''príjemné'' prekvapenie nás čaká, keď prídeme (1264 m n. m., 21:25 hod.) na recepciu hotela a tam nám oznamujú, že kuchyňa je už bohužiaľ zatvorená. Našťastie im zostala ešte hubová polievka a urobia nám ešte grilovaný encián so zemiakmi. Vybavujeme si ubytko a usádzame sa za stôl.

Pohodička pri pivečku.

O desiatej hodine večernej je večierka, svetlá sa zhasínajú, takže pri stole sedíme za svitu sviečok, ach aké romantické. Dobre sa najeme a kecáme pri pivku až do polnoci.

Bez komentára.

''Hodím'' si večer ešte studenú sprchu a hop do postele.

27.7.2014, nedeľa

Cez Krížnu na Ostredok

Ráno vstávame okolo siedmej, to nám bohato stačí. Predpoveď počasia nebola veľmi ideálna, ale po vykuknutí na modrú oblohu a usmievajúce sa slniečko sa mi hneď zlepší nálada. Povinná ranná hygiena mala iba jeden malý zádrheľ. Na toaletách nesvietilo svetlo, tak som si namiesto čítania ranných správ na mobile, mobilom prisvecoval.

Izba bola celkom fajn.

Greg si priplatil za raňajky, tak sa nadžgáva v jedálni, my chudobnejší využívame vlastné zásoby a raňajkujeme vonku na drevených stoličkách. No, lepšie miesto na raňajky si teraz ani neviem predstaviť.

Ideálne miesto na raňajky. (už sa k nám pripojil aj Greg, asi mu bolo smutno)

Z hotela (1264 m n. m.) vyrážame okolo štvrť na deväť.

Horský hotel Kráľova Studňa.

Vraciame sa späť ku prameňu (1325 m n. m., 8:30 hod.), kde si dopĺňame fľaše a po diaľkovej E8-čke pokračujeme na Krížnu.

Fľaše naplnené, môžeme pokračovať.

Dole vidieť náš hotel.

Za chvíľku ju aj vidíme pred sebou. Vojenský radar, ktorý sa na nej nachádza je v porovnaní s okolím neprehliadnuteľný.

Na Krížnu...

Prichádzame k nemu (1574 m n. m., 9:25 hod.), sadáme si na zem a vnímame okolitú prírodu. Popri nás prechádzajú cyklisti, hneď by som si v tomto krásnom prostredí zabajkoval. Nám ale neostáva nič iné, než si oprášiť zadky a pokračovať po svojich. Ostredok už máme tiež na dohľad.

Ten naľavo.

Mierne stúpame na predkopec Frčkov (1585 m n. m.) a vychádzame na dnešný najvyššie dosiahnutý bod (1592 m n. m., 10:10 hod.). Zdravíme sa s turistami, robíme pár fotografií, tak, ako sa patrí a potom už iba odpočívame usadený v tráve, jednoducho pohodička.

Pohodička...

Vyletí vtáčik!

Dole kopcom do Blatnice

Ani neviem, ako rýchlo ubieha polhodinka a chystáme sa pokračovať ďalej. Blatnica, do ktorej smerujeme je ešte niečo cez štyri hodiny, takže máme ešte pred sebou kus cesty. Tu nastupuje už iba klesanie, čo mi robí menšie starosti, lebo sa mi ''ozýva'' koleno, ktoré som si zranil pri behu, a tak si pre istotu dávam bandáž. Bolesť sa ale už po pár metroch celkom stupňuje, tak trošku zaostávam vzadu.

Klesanie do sedla.

Greg robí rozhovor s miestnou celebritou.

Prejdeme cez ''Sedlo za Štrochmi'' (1364 m n. m., 10:55 hod.) a vchádzame do zalesnenej časti. Klesanie je celkom prudké, treba si tu dávať pozor na pošmyknutie sa na rozbahnenom chodníku. Turistické paličky, ktoré sa už stali mojím stálym spoločníkom pohyb veľmi uľahčujú. Po ceste hráme celkom zábavnú hru, kde musíte uhádnuť slovíčko na ktoré myslí váš súper. Už som zabudol, ako sa tá hra volala, ale bola to celkom zábava a zabávame sa s ňou asi dve hodiny. Kto má reumu, tu ho určite na chvíľku prejde, lebo treba prejsť cez menšie žihľavové políčko.

Kto to prebehne nahý?

Výškové metre ubúdajú celkom rýchlo a o dvanástej sme o päťsto výškových metrov nižšie pri Drobkove (851 m n. m.). Napájame sa na lesnú cestu a už miernym klesaním prechádzame cez Dedošovú dolinu popri Gaderskom potoku.

Popadané stromy v Dedošovej doline.

Míňame rázcestník ''Škap, býv. horáreň'' (752 m n. m., 12:35 hod.) a pri odparkovanom traktore si dávame obedovú prestávku.

Keď budem veľký, chcel by som byť...

V potoku si s Gregom osviežujeme nohy, dúfam, že dole po potoku si akurát niekto nedopĺňa pitný režim. Na Grega si sadá motýľ a hneď za tým sa k nemu pridáva druhý a nie a nie odletieť. Odvoz by sa im zachcelo.

Čo to sedí Gregovi na chrbte?

Začína sa trošku zmrákať, tak zdvíhame kotvy a pokračujeme po lesnej ceste. Ani nie za štvrť hodinku sa spúšťa lejak, že si ani nestihnem vytiahnuť pršiplášť a som celý mokrý. Ale, ako osvieženie je to celkom fajn.

Ten dáždnik nie je zlý nápad.

Tak, ako rýchlo dážď prišiel, tak aj odišiel. Pri rázcestí ''Dedošová dolina, ústie'' (621 m n. m., 14:10 hod.) sa rozhodujeme, či ísť pozrieť na neďaleký skalný úkaz s názvom Čertova brána.

Peknú ''igelitku'' mám na sebe?

Veľmi sa mi nechce, ale prichádza k nám chlapík na biku, ktorý nás utvrdzuje v tom, že keď sme už tu, tak to nemôžeme vynechať. Môžeme. Nejak ma to miesto nezaujalo, ale bol to len kúsok, tak prečo tam nezabehnúť.

 Pozor na medvedíka!

Zaujímavé...

Vraciame sa späť k rázcestiu a opäť sa rozprší. Tak nakoniec to tým meteorológom aj vyšlo, len s miernym oneskorením. Šľapeme dole a ja sa sústredím, ako mi kvapky padajú na môj pršiplášť.

A opäť tá asfaltka.

Príjemné miesto na odpočinok. (len keby nepršalo)

Hodina rýchlo ubieha, prechádzame popri tabuľkách ''Vápenná dolina, ústie'' (527 m n. m., 15:50 hod.), po ceste si chceme ešte pozrieť Blatnický hrad, ale keď prichádzame k odbočke (521 m n. m., 15:55 hod.) usudzujeme, že v tomto počasí to ani nemá význam, a tak pokračujeme ďalej. Na Ústí Konského dolu (512 m n. m., 16:05 hod.) sa mi vynárajú spomienky, keď sme tu s Gregom ešte dávno v zime odbáčali na Tlstú a pod ňou aj spali v stane. To bola parádička.

Tak, s týmto človekom som bol na zimnej stanovačke. (nič v zlom Peťko :-) )

Za desať minút vchádzame popri pamätníku (505 m n. m., 16:15 hod.) do Blatnice, nášho cieľového bodu.

Pamätník na začiatku Blatnice.

Som celý premočený, a preto (samozrejme, nie iba preto) ideme do krčmičky (496 m n. m., 16:30 hod.). Prezliekam sa do suchého a dávam si niečo na zohriatie. Studené pivečko.

No jasné! A opäť do krčmy. :-)

Odzdravujeme sa s hostinským a ideme počkať na náš autobus smerujúci do Košťan nad Turcom. Tu máme dosť času, tak si zbehneme do miestnej pizzerky dať niečo pod zub.

Vrátili sme sa do minulosti. Pozrite sa, kto nás obsluhoval. (v červenom krúžu)

Príprava pizze (veľmi dobrej) trvá trošku dlhšie, ako sme predpokladali, preto si ju nechávame zabaliť a ideme na stanicu, kde počkáme na osobák do Vrútok. Pozerám na mobile, kedy by nám to malo presne isť a vidím, že bude mať 5 … 10 … 20 … 30 minútové meškanie. Nevadí, aspoň sa v kľude najeme, len problémik je v tom, že nestihneme náš nadväzujúci spoj a potom už ide iba niečo v noci.

Dobrú chuť!

O polhodinku sedíme vo vlaku a opäť pozerám (ďakujem za mobilný internet :-) ), čo ďalej. Našťastie (aspoň pre nás) mešká aj IC-čko z východu, takže by sme to mali stihnúť. Vo Vrútkach rýchlo prestupujeme a usádzame sa v plnom vozni. Však je nedeľa, takže klasika. Do uší slúchadlá a zaspávam. Meškanie máme niečo cez hodinu, ale nevadí, nemáme sa kam ponáhľať. Zrazu vlak zastavuje pred stanicou Pezinok. Asi zase nejaká práca na trati, pomyslím si. To by sme ale nemuseli vystúpiť z vlaku. Prechádzame pešo popri trati na stanicu, kde sa dozvedáme, že nejaká dievčina skočila pod náš vlak. Čakáme na osobák do Bratislavy, ktorý by mal prísť za päť minút. Mal. Ale meškanie sa samozrejme kvôli nehode predlžuje na štyridsať minút.C

Čakáme...

Dávame sa do reči s chalanom, ktorý bol na na cyklovýlete a má to namierené až na Záhorie. Meškanie mu ale robí ''škrt cez rozpočet'', keďže nestíha vlak z Bratislavy. Dúfam, že došiel domov v poriadku. Osobák prichádza a natlačujeme sa do voľného vozňa. Na hlavnú stanicu prichádzame niečo po pol jednej. Má to aj svoje výhody. Nečaká tu už toľko študentov, takže sa v pohodičke zmestíme do autobusu. Lúčime sa s chalanmi, Ľubka mi ešte bude robiť chvíľku spoločnosť, lebo máme spoločné dve nasledujúce zastávky. Domov prichádzam niečo po jednej hodine rannej, ale nevadí, bol to parádny víkend strávený s dobrými ľudmi.

 

 

Hlavné trasové body:
26.7.:
1. Staré Hory, pri kaplnke (480 m n. m., 16:50 hod.)
2. Úplaz (1290 m n. m., 19:45 hod.)
3. Kráľ. Studňa, hotel (1264 m n. m., 21:25 hod.)

27.7.:
1. Kráľ. Studňa, hotel (1264 m n. m., 8:15 hod.)
2. OSTREDOK (1592 m n. m., 10:10 hod.)
3. Blatnica (496 m n. m., 16:30 hod.)


Info:
*názov: Ostredok, 1592 m n. m. s prespaním v Horskom hoteli Kráľova Studňa
*miesto: Slovensko, Veľká Fatra
*dátum: 26. - 27.7.2014
*typ turistiky: pešia
*kto išiel: Ľubka Drangová, Peťo Gregor, Milan Golis, Peťo Minárik, Maťo Slama
*trasa:
26.7.:
Staré Hory, pri kaplnke (480 m n. m., zelená zn.) → Turecká, časť Čilíky (605 m n. m., zelená zn.) → Salašky (780 m n. m., zelená zn.) → Ramžiná (940 m n. m., zelená zn.) → Úplaz (1290 m n. m., zelená zn.) → Kráľ. Studňa, prameň (1325 m n. m., červená E8 zn.) → Kráľ. Studňa, hotel (1264 m n. m.)
27.7.:
Kráľ. Studňa, hotel (1264 m n. m., červená E8 zn.) → Kráľ. Studňa, prameň (1325 m n. m., červená E8 zn.) → Krížna (1574 m n. m., červená E8 zn.) → OSTREDOK (1592 m n. m., zelená zn.) → Sedlo za Štrochmi (1364 m n. m., zelená zn.) → Drobkov (851 m n. m., žltá zn.) → Škap, býv. horáreň (752 m n. m., žltá zn.) → Dedošová dolina, ústie (621 m n. m., žltá zn.) → Čertova brána (655 m n. m., žltá zn.) → Dedošová dolina, ústie (621 m n. m., žltá zn.) → Vápenná dolina, ústie (527 m n. m., žltá zn.) → Odbočka na hrad Blatnica (521 m n. m., žltá zn.) → Konský dol, ústie (512 m n. m., žltá zn.) → Blatnica, pamätník (505 m n. m., žltá / zelená zn.) → Blatnica (496 m n. m.)
*dĺžka trasy:
26.7.:
Staré Hory, pri kaplnke → Kráľ. Studňa, hotel: 12,1 km
27.7.:
Kráľ. Studňa, hotel → Blatnica: 26,2 km
spolu: 38,3 km
*čas (z toho prestávky):
26.7.:
Staré Hory, pri kaplnke → Kráľ. Studňa, hotel: 4:35 hod. (40 min.)
27.7.:
Kráľ. Studňa, hotel → Blatnica: 8:15 hod. (90 min.)
spolu: 12:50 hod. (130 min.)
*prevýšenie // priemerná rýchlosť stúpania a klesania:
26.7.:
Staré Hory, pri kaplnke → Kráľ. Studňa, hotel: +949 m / -165 m // +420 m/h / -300 m/h
27.7.:
Kráľ. Studňa, hotel → Blatnica: +486 m / -1254 m // +360 m/h / -420 m/h
spolu: +1435 m / -1419 m // ---
*vrchol: na vrchole (Ostredok) sa nachádza rázcestník, sú z neho pekné výhľady na všetky strany
*min. a max. nadmorská výška:
26.7.:
480 m n. m. (Staré Hory, pri kaplnke) / 1325 m n. m. (Kráľ. Studňa, prameň)
27.7.:
495 m n. m. (Blatnica) / 1592 m n. m. (Ostredok)
*občerstvenie a voda: prameň na ''Kráľ. Studňa, prameň'', Horský hotel Kráľova Studňa, pohostinstvá v obciach, cez ktoré trasa prechádza
*ubytovanie: Horský hotel Kráľova studňa (1264 m n. m., cca 14 EUR/os/noc (turistické ubytovanie, bez raňajok), dobrý mobilný signál; bližšie info na kralovastudna.com)
*východ a západ slnka: 5:10 hod. / 20:36 hod.
*počasie: teplo, jasno, poobede oblačno, dážď, slabý vietor (26.7.)
*doprava:
26.7: Bratislava, hl. st. (ŽSR) → Banská Bystrica (BUS) → Staré Hory, kaplnka
23.2.: Blatnica (BUS) → Košťany n. Turcom (ŽSR) → Vrútky (ŽSR) → Bratislava, hl. st.
cena dopravy: cca 22 EUR (základné)
*obtiažnosť: vhodné pre turistu s aspoň priemernou kondíciou (dĺžka trasy, prevýšenie)
*mapa: Okolie Banskej Bystrice · Donovaly (VKÚ Harmanec, č. 100, 1:50 000)
*užitočné internet. stránky: wunderground.com, shmu.sk (počasie), laviny.sk (info o lavínovom nebezpečenstve), turistickamapa.sk (turistická mapa), cp.sk (cestovné poriadky), map24.com (automapa), geocaching.sk (info o geocaching-u), kralovastudna.com (info - Horský hotel Kráľova Studňa)
*merania: prevýšenie, rýchlosť stúpania/klesania, čas (Tissot T-Touch Expert); vzdialenosť  (turistickamapa.sk)

 

 

 

Text / foto: Martin Slama
Zdroj informácií: internet, wikipedia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?