Zimný Veterlín /hiking/

Autor: Martin Slama | 31.12.2015 o 8:50 | (upravené 2.3.2016 o 19:28) Karma článku: 3,52 | Prečítané:  768x

Záhorie a s tým súvisiace Malé Karpaty je moja srdcovka. Už ich mám skoro celé pochodené, ale vždy sa sem rád vraciam. Neviem, napĺňa ma tu taký príjemný pocit.

Je povianočné obdobie a aspoň ja som poriadne ''prežratý'', a tak by sa patrilo niekam vybehnúť do prírody. Niečo bližšie a najlepšie tam, kde som ešte nebol. Po kratšom hľadaní to vyhráva vrch Veterlín. Je to 724 m n. m. vysoký kopec, na ktorý nevedie turistická značka. Nie je ale problém tam trafiť, ak máte ako-také skúsenosti s mapou alebo GPS navigáciou. Výstupových trás je na výber dosť, preto si každý jeden môže vybrať tú svoju...

 

Stretávam sa s brachom na bratislavskej Patrónke, odkiaľ pokračujeme smer Plavecký Peter, s prestupom v Malackách. Počasie je super. Príjemných jeden stupeň pod nulou a na oblohe sa iba sem-tam objaví nejaký obláčik. V Plaveckom Petri (224 m n. m., 8:40 hod.) sa napájame na žltú značku, ktorá nás povedie až k vodnej nádrži Buková. Pohodovým chodníkom vychádzame na hrádzu (295 m n. m., 9:30 hod.) vodnej nádrže.

Hrádza vodnej nádrže Buková.

Vynárajú sa mi v hlave super spomienky na stanovačky, ktoré som tu prežil ešte ako malé decko a aj tie nedávno minulé. No nič, budeme to musieť ešte niekedy zopakovať. Po krátkej spomienkovej prestávke sa pohýname ďalej. Žltou značkou vchádzame do zalesnenej časti, kde (349 m n. m., 9:50 hod.) sa k nám pripája zelená a diaľková červená E8-čka, po ktorých pokračujeme doprava k rázcestiu Brezinky (349 m n. m., 9:55 hod.). Tu sa treba napojiť na modrú smer Smolenice a pokračovať po lesnej asfaltovej ceste. Po štvrťhodinke šliapania (436 m n. m., 10:15 hod.) sa ale treba od značky odpojiť a pokračovať stále po lesnej ceste, ktorá sa stáča o 360°.

Chodník pokračuje doprava, my ale ideme ďalej po asfaltke (vľavo je miesto odkiaľ sme prišli).

O ďalšiu štvrťhodinku (500 m n. m., 10:30 hod.) schádzame aj z tejto cesty a pokračujeme priamo hore. Konečne nastupujeme do prudkého stúpania, nech sa telo trošku rozhýbe. Kombinácia snehu, lístia pod ním a prudkého stúpania zaručuje postup štýlom dva kroky hore a jedno pošmyknutie dole. Na druhej strane, nie sme tu na prechádzke.

Ešte kúsok...

Po 45 minútach štverania sa hore prichádza ale zaslúžená odmena. Výhľady, i keď zo severnej strany trošku obmedzené stromami, sú z Veterlína (724 m n. m., 11:15 hod.) krásne.

... a sme hore!

Hore nikto nie je, tak si to tu môžeme aspoň naplno vychutnať. Nie je to nejak vysoký kopec, ani nemusíte podať super výkon, aby ste sa sem dostali, ale ten pocit, keď vyleziete hore, stojí vždy za to. Aspoň u mňa je to tak.

No, čo poviete. Celkom fajn, nie?

Ešte doma som si pozisťoval, či sa tu niekde nenachádza keška, ktorú (samozrejme :--) ) aj úspešne nachádzam.

A mám ťa!

Keby sa chcel tiež niekto zabaviť hľadaním, tak to je keška s názvom ''Veterlin (GC3B41T)''. Prajem príjemné hľadanie. Dopĺňame energiu, povinná vrcholová fotka nemôže chýbať a môžeme pokračovať ďalej.

Sýýýýr...

Chceme sa napojiť naspäť na modrú a tou pokračovať k Smolenickému zámku a nakoniec do Smoleníc. Stačí pokračovať ešte po hrebeni smerom na vrch Čelo a potom sa držať približne severovýchodného smeru a iste sa na ňu dostanete.

Ďalej sa ide po hrebeni.

Prechádzame popri priepasti (krasový jav) a asi po hodinke sme na Čele (716 m n. m., 12:30 hod.).

Priepasť.

Jedna umelecká...

Aj odtiaľto sú celkom fajnové výhľady.

Ešte jeden pohľad z Čela.

Stáčame to na severovýchod a pri, pre verejnosť uzavretej Hačovej jaskyni, natrafujeme na jaskyniarov (705 m n. m., 12:45 hod.).

Haló, je tam niekto?

Zdravíme sa a šupom si to ženieme dolu kopcom. Prichádzame priamo k značkám ''Záruby, sedlo'' (625 m n. m., 12:55 hod.) a, miestami na turistickom chodníku popadanými stromami, prechádzame po modrej značke cez ''Čertov žľab'' (555 m n. m., 13:05 hod.) až sa pred nami vynára z lesa Smolenický zámok (325 m n. m., 13:40 hod.). Tento stredoveký hrad vznikol v 14. storočí a v 19. storočí úplne vyhorel. Do dnešnej podoby ho začali stavať až Pálfiovci. Zo starého hradu bola zachovaná iba časť vonkajšieho opevnenia. Zámok bol dobudovaný až po roku 1945.

Smolenický zámok.

Schádzame do Smoleníc, kde sa pri ''Smolenice, rázcestie'' (232 m n. m., 13:50 hod.) napájame na žltú vedúcu k obecnému úradu (225 m n. m., 13:55 hod.), odkiaľ nám ide autobus do Bratislavy. Keďže ešte máme trošku času ideme sa po peknom výletíku ešte zohriať do miestneho pohostinstva.

 

Hlavné trasové body:
1. Plavecký Peter (224 m n. m., 8:40 hod.)
2. VETERLÍN (724 m n. m., 11:15 hod.)
3. Smolenice, ObÚ (225 m n. m., 13:55 hod.)

Info:
*vrch: Veterlín, 724 m n. m.
*miesto: Slovensko, Malé Karpaty
*dátum: 27.12.2014
*typ turistiky: pešia
*trasa:
Plavecký Peter (224 m n. m., žltá zn.) → Vodná nádrž Buková, hrádza (295 m n. m., žltá zn.) → Brezinky (349 m n. m., žltá a zelená a červená E8 zn.) → Brezinky, rázcestie (349 m n. m., modrá zn.) → lesná cesta (500 m n. m., ---) → VETERLÍN (724 m n. m., ---) → Čelo (716 m n. m., ---) → Záruby, sedlo (625 m n. m., červená zn.) → Čertov žľab (555 m n. m., modrá zn.) → Smolenický zámok (292 m n. m., modrá zn.) → Smolenice, rázcestie (232 m n. m., žltá zn.) → Smolenice, ObÚ (225 m n. m., ---)
*dĺžka trasy:
Plavecký Peter → Veterlín: 8,4 km
Veterlín → Smolenice, ObÚ: 7,5 km
spolu: 15,9 km
*čas (z toho prestávky):
Plavecký Peter → Veterlín: 2:35 hod. (10 min.)
Veterlín → Smolenice, ObÚ: 2:40 hod. (35 min.)
spolu: 5:15 hod. (45 min.)
*prevýšenie // priemerná rýchlosť stúpania a klesania:
Plavecký Peter → Veterlín: +556 m / -56 m // +480 m/h / -240 m/h
Veterlín → Smolenice, ObÚ: +133 m / -632 m // ---
spolu: +689 m / -688 m // +420 m/h / -540 m/h
*vrchol: na vrchole sa nachádza vrcholová knižka, sú z neho pekné výhľady, obmedzené na sever
*min. a max. nadmorská výška:
224 m n. m. (Plavecký Peter) / 724 m n. m. (Veterlín)
*občerstvenie a voda: pohostinstvá v obciach, cez ktoré trasa prechádza, v letnom období bufet pri vodnej nádrži Buková
*východ a západ slnka: 7:41 hod. / 16:03 hod.
*počasie: -1 °C, jasno, slabý vietor
*doprava: Tam: Bratislava, Patrónka (BUS) → Malacky, aut. stanica (BUS) → Plavecký Peter; Späť: Smolenice, ObÚ (BUS) → Bratislava, aut. stanica
*obtiažnosť: vhodné pre turistu s aspoň priemernou kondíciou
*mapa: Malé Karpaty · Záruby (VKÚ Harmanec, č. 128, 1:50 000)
*užitočné internet. stránky: wunderground.com, shmu.sk (počasie), laviny.sk (info o lavínovom nebezpečenstve), turistickamapa.sk (turistická mapa), cp.sk (cestovné poriadky), map24.com (automapa), geocaching.sk (info o geocaching-u)
*merania: prevýšenie, rýchlosť stúpania/klesania, čas (Tissot T-Touch Expert Solar); vzdialenosť  (turistickamapa.sk)

 

Poznámka:
Časť trasy v úseku Veterlín → Čelo → Záruby, sedlo vedie mimo značených turistických trás cez územie národnej prírodnej rezervácie Záruby (5. stupeň ochrany), kde nie je voľný pohyb návštevníkov povolený.

 

 

Text / foto: Martin Slama
Zdroj informácií: internet, wikipedia, hiking.sk

 

(Keby mal niekto chuť zahlasovať za môj blog: "BlogerRoka 2015"  Ďakujem!) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?